Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
MATEMATİKSEL İSTATİSTİK (  )
Matematiksel İstatistik
MATEMATİKSEL İSTATİSTİK (  )
Barkod
: 9789757763680
Basım Yılı
: Kasım 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19.5 x 26.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 530
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%24 İNDİRİM
Liste Fiyatı
40,00
İndirimli Fiyatı
30,40
Kazanılan Puan
91 NP
Bu kitabı 5,07 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 791 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

17. yüzyılda uygulamalı matematiğin bir alt dalı olarak ortaya çıkan is-tatistiğin çok kısa bir sürede büyük gelişmeler göstererek bilim dalı kimliği kazandığı bilinmektedir. Öte yandan, günümüzde istatistiğin önemi hemenherkes tarafından kabul edilmektedir. Bunun sonucu olarak, farklı bilim dallarında bile olsalar, bütün araştırmacıların istatistikle ilgili bir temele sahipolma gereğini duydukları gözlenmektedir.

Bu arada istatistiği klasik bir biçimde “teorik istatistik” ve “uygulamalı istatistik” şeklinde kesinkes bir ayırıma tabi tutmanın modasıda geçmek üzere. Aslında istatistik teorisinin bilimsel araştırmaların yapılabilmesi için kullanılması gerekli temel bilgileri kapsadığı, ayrıca belirsizlik ve rassallığın egemen olduğu koşullar altında karar almada yararlanılabilecek aletleri geliştir-diği bir gerçek. Buna karşılık, istatistik teorisine yapılan birçok katkının, çeşitlibilim dallarında araştırmalar yapılırken ortaya çıkan problemleri çözme çabalarının sonucu olduğu da biliniyor.

O halde, “teorik istatistik” ve “uygulamalı istatistik” ayırımının kesinliğini giderek kaybettiğini söylemek mümkün. Bunun bir göstergesi de gerek teorik istatistik gerekse uygulamalı istatistik konusunda yazılmış kitapların uygulamalı istatistiğin klasik bazı konuları hariç, kapsam açısından benzerlik göstermesidir. Sözkonusu kitaplar arasındakitemel farklılık, teorik istatistik kitaplarında konulara matematiksel olarak yaklaşılmasıdır. “Matematiksel İstatistik” adıyla ilk defa 1994’de yayınlanan kitabımıngenişletilmiş beşinci baskısı da tükenmiş olduğundan yeni bir baskıya ihtiyaçduyulmuştur.

Öğretim üye ve öğrencilerden gelen teşvik ve öneriler sonucukitabımın yeni baskısını hazırladım. Bu baskıda kitabımın içeriğini tekrar gözden geçirerek, kimi alt kısımları ayrıca bazı çözümlü problemler ile geniş alıştırmaları da ekledim. Kitabımın yeni şekliyle öğrencilerimize ve araştırmacılara daha yararlı olacağını umuyorum.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: