Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
MATEMATİK VE YAŞAM ( MATEMATİK VE YAŞAM )
Matematik ve Yaşam
MATEMATİK VE YAŞAM ( MATEMATİK VE YAŞAM )
Barkod
: 9786050331455
Basım Yılı
: Şubat 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13,5x21,5
Sayfa Sayısı
: 360
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
24 Saatte Kargoda
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
50,00
İndirimli Fiyatı
40,50
Kazanılan Puan
122 NP
Bu ürünü 2483 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Mikro düzeyden makro düzeye kadar yaşamda ve evrende, kaotik gibi görünse dahi dinamik bir düzen söz konusudur ve bu düzeni analiz ve ifade etmede matematik önemli bir araçtır. Doğayı, evreni açıklayan bilim dallarının ortaya koyduğu matematiksel bilgiler ile matematiğin kendi içinde ortaya koyduğu bilgiler kendi içinde ve aralarında bir harmoni içindedir. Kısacası herhangi bir yerde herhangi bir türden düzen varsa orada matematik de vardır.

Ölçme (adedi, uzunluğu, alanı, hacmi, zamanı) ve hesap yapma (alışverişte, bir işin bitmesi için gereklilikleri belirlemede, paylaşım yapmada, yön bulmada, ilişkileri tespit etmede vb. ) gibi günlük hayatta kullanılması gereken temel bilgi ve beceriler, matematiğin ortaya çıkışını motive etmiştir. Dolayısıyla matematiksel kavram ve işlemler tanımlanmadan önce yaşamda duyumsanmış, keşfetmenin zihinsel altyapısı oluşmuştur. En temelde sayıları, şekilleri ve özelliklerini, matematiksel bir potansiyeli olan gerçek yaşam problemlerini çözmeyi ve genel olarak problemlere çözüm yöntemlerini ortaya koyabilmeyi de matematiksel düşünme becerisi olarak göz önüne aldığımızda; matematiği bir düşünme sanatı olarak tanımlamak uygun olacaktır. Bu temel unsurlar, zihnin bunları geliştirme eğilimi, bilme ve anlama isteği, hayatın matematiksel bilgi ve becerilerin kullanımını artıracak şekilde gelişmesi ve diğer bilim ve sanat dallarının matematikle olan ilişkilerinin artmasıyla giderek çeşitlenmiş ve ilerlemiştir.

Matematik ve yaşam arasındaki ilişki oldukça geniş kapsamlı olup genel olarak, “doğadaki matematiksel düzen”, “gerçek yaşam problemleri”, “bilim ve sanatta matematiğin kullanımı” konularını kapsar. Bilim dallarındaki matematiğin kullanımı, mevcut matematiksel bilgilerin büyük bir bölümünü kapsar ve kullanıldığı alanlar da oldukça geniş kapsamlıdır. Kitapta ele alınan konular ise şunlardır: Altın Oran (yüz, beden ve diş estetiğinde; kalpte, beyinde, akciğerde, jinekolojide, genetikte, yürüyüşte, finansta, pazarlamada, fizikte, mimaride, müzikte ve resimde), Çokyüzlüler (farklı bilim dallarında ve sanattaki uygulamaları), Fibonacci Sayıları ve kullanım alanları, Doğada Spiraller ve Sarmallar, Bitkilerdeki Matematiksel Düzen, Müzik ve Matematik, Fraktallar ve Yaşamdaki Uygulamaları (ekonomi, müzik, genetik müzik, doğal biçimleri modelleme, tıp, mimari, şehir planlama, jeoloji, parmak izlerinin sınıflandırılması, ağaçların sınıflandırılması, grafik tasarım, fraktal anten, fotoğraf sıkıştırma, heykel ve resim) ve gerçek yaşam problemlerinin çözümü noktasında Matematiksel Modelleme örnekleri. Özetle; bu kitapta doğanın matematiksel düzeni ve doğada, yaşamda, sanatta, estetikte ve bazı bilimsel alanlarda önemli bir yeri olan altın oran, Fibonacci sayıları, fraktallar ve düzgün çokyüzlüler üzerinde durulmuştur.


Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: