Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
YEDİKITA AYLIK TARİH VE KÜLTÜR DERGİSİ SAYI: 133 EYLÜL 2019 (  )
Yedikıta Aylık Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 133 Eylül 2019
YEDİKITA AYLIK TARİH VE KÜLTÜR DERGİSİ SAYI: 133 EYLÜL 2019 (  )
Barkod
: 3990000020331
Basım Yılı
: Ağustos 2019
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19.5 x 27 (cm)
Sayfa Sayısı
: 80
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
11,00
İndirimli Fiyatı
9,90
Kazanılan Puan
30 NP
Bu kitabı 1,65 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 35 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Bundan 110 sayı önce, “Bir padişah nasıl yetişir?” demiş ve konuyla alakalı yazımızda şehzadelerin eğitimine eğilmiştik. * Şüphesiz Osmanlı padişahları, genel manada iyi bir eğitim almışlardı ve bu tahsilleri, daha beşikteyken başlıyordu. Yükseliş devrinden devletin nihayetine kadar her padişah yüksek bir ilim ve kültür zenginliği içinde yetişti. İçlerinden birkaç tane yabancı lisan bilenleri, hüsn-i hatta mahir ve divan sahibi olanları çıkmış, fakat hepsi de her fırsatta sadaka-i câriye niyetiyle hayır hasenat yapmaktan ve vakıf kurmaktan geri kalmamıştı.

Başta kendi sarayları olmak üzere, inşa ettirdikleri külliyelere kütüphaneler kurdurmuş, hatta buraların koleksiyonlarını zenginleştirmek için saraydan dahi kitap göndermişlerdi. Onlar için kitapla dostluk etmenin yeri ve zamanı olmazdı. Topkapı’dan Davutpaşa Sarayı’na gitmek ile İstanbul’dan Mısır’a gitmek arasında bir fark yoktu. Her iki halde de kitapları yanındaydı. Bir farkla ki; birinde kadife minderde, diğerinde eyer üstünde kitap okurlardı.

Sünnet olan bir şehzadeye verilen en güzel hediye, kıymetli kitaplar olurdu mesela. Peki, sultanlardan birinin, kitap okumaktan gözleri bozulduğu için mercek kullandığını duymuş muydunuz acaba?

Bu ay kapak dosyamızı, kitap dostu padişahlara ayırdık. Kurdukları kütüphanelerden, hangi kitapları, nerede ve nasıl okuduklarına kadar pek çok detaya yer verdik. Dosyamız için, Osmanlı kitap ve kütüphane kültürü çalışmalarına ömrünü vakfetmiş sayın Prof. Dr. İsmail E. Erünsal da kitapların fethettiği sultanlarla ilgili kıymetli bilgilerini bizimle paylaştı.

İstifadeli ve bol okumalı yeni bir dönem dileriz.
*Adem Fidan, “Bir Padişah Nasıl Yetişir?”, S. 23 (Temmuz 2010), s. 36-43.

Konu Başlıkları: Bu Cihandan Selçuklu Sultanları da Geçti/Kayıhan Çağlar; Kitapların Fethettiği Sultanlar/Röp: R. Kemal Subaşı-Tunahan Kanıcı; Kitap Dostu Padişahlar/R. Kemal Subaşı; Şânizâde Mehmed Atâullah Efendi/Arif Ziya Ardıç; Hz. Hatice’nin Evi Evlilikten Hicrete Peygamberimiz’in (s. a. v. ) Hane-i Saadeti/Fatih Karaboğa; Farklı Zamanlarda Londra’da/Tunahan Kanıcı…

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: