Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
OSMANLIDA DÖNÜM NOKTASI ( 3. SELİM VE ISLAHATLARI )
Osmanlıda Dönüm Noktası
OSMANLIDA DÖNÜM NOKTASI ( 3. SELİM VE ISLAHATLARI )
Barkod
: 9789757138624
Basım Yılı
: Şubat 2003
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 410
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
22,50
Kazanılan Puan
68 NP
Bu kitabı 3,75 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 197 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

3. Selim 1789’da tahta çıktığı zaman 28 yaşında bulunuyordu. Çok iyi bir tahsil görmüştü. Devlet işlerini yakından takip edip öğrendiği gibi, iyi bir şair ve birinci sınıf bir bestekardır. Babası gibi o da devlette pek çok yenilikler yapılması gerektiğine inanıyor, bunun için etrafına hep ileri fikirli, Avrupa’daki gelişmeler hakkında bilgi sahibi bulunan kimseleri topluyordu. 1791’de yapılan barış andlaşmasından sonra beş-altı yıl Türkiye savaştan uzak kalmış, 3. Selim’in ıslahat çalışmaları için biraz fırsat doğmuştur.

Türkiye’de yeni bir devir açmak için bütün meziyetlere sahip bulunan fakat Osmanoğlu’nun celadet ve azmi yerine, yumuşak huyluluğunun kurbanı olan Padişah bizim tarihimizin en büyük adamlar yetiştiği gibi, kendisi de bunların başında gelir. 18 yıllık Padişahlığı içinde öylesine kendini devlet işlerine vermiştir ki ne zaman istirahat ettiği ve şahsi işleriyle uğraştığı hep akla gelir. Bu inkılapçı bir ruh taşıyan fakat merhametli padişah 1807 Mayısında Kabakçı Mustafa adlı bir yeniçeri neferinin emri altında harekete geçen yeniçeri yamakları, hükümet ve saraydaki bazı işbirlikçi devlet adamlarının tertibiyle tahttan indirildi. Yerine amcasının oğlu 4. Mustafa getirildi. 3. Selim’in halet-i ruhiyesi daha şehzadeliği zamanında söylediği şu mısrada özetlenmektedir:

"Layık olursa cihanda bana taht-ı şevket

Eylemek mahz-ı safadır bana nasa hizmet. "

Hal’edildikten sonra 4. Mustafa zamanında kıymeti anlaşılmış; Rusçuk’a sığınan adamlarının Alemdar Mustafa Paşa’yı, 3. Selim’in iade-i cülusu için bir tertible İstanbul’a getirmelerinden sonra bu iş için yapılan manevra sırasında, 4. Mustafa’nın adamları tarafından feci bir şekilde 28 Temmuz 1808’de şehit edilmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: