Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
O GÜZEL İNSANLAR O GÜZEL ATLAR ( YİRMİNCİ YÜZYILDA FETHİYE KIRSALINDA YAŞAM )
O Güzel İnsanlar O Güzel Atlar
O GÜZEL İNSANLAR O GÜZEL ATLAR ( YİRMİNCİ YÜZYILDA FETHİYE KIRSALINDA YAŞAM )
Barkod
: 9789756463437
Basım Yılı
: 2007
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 160
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%18 İNDİRİM
Liste Fiyatı
9,26
İndirimli Fiyatı
7,59
Kazanılan Puan
23 NP
Bu kitabı 1,27 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 281 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Kitapta, Yörüklerin şimdiki yaşantıları ve geçmiş yaşantıları karşılaştırılarak, her alanda ve her yerde olduğu gibi Yörük yaşantısında da ne gibi değişimler olduğu, eski dostlukların, örf ve adetlerin ne derece yozlaştığı okuyucuya anlatılmaya çalışılmıştır.

Ne zaman yeşil bir otlak görsem, baharın çayıra saldığımız atlarımızın ot yiyişleri gözümün önüne gelir. Sonra Fethiye’ye tepedenbakan Mendos Doğı’nın yetişen dallarıyla sağa sola kanat geren ardıçları, kokulu geyik elmalarını, altında yağmurdan korunduğumuz köknarları, kara ardıçları, dallarından ellilik, kaşık yaptığımız sandalları, alnımızı yapraklarıyla süslediğimiz defneleri, yeşilinde dinlendiğimiz dişbudak ağaçlarını anımsarım. Yok oluşların, keçiye kurban gidişlerin acısını yaşarım. “Bu ağaçlar yok olurken sen hangi cehennemdeydin?“ diye kendimi sorgular, yapanlara, devletin maaşlı memuru olup da korumayan orman muhafaza memurlarına, şefleri orman mühendislerine “kargışlar“ okurum.

Kentlerde otursam da yüreğim, gönlüm dağlardadır. İstedim ki, bu yazdıklarımla yetiştiğim topraklara, kendi insanıma atalarıma, öğretmenlerime karşı borcumu bizar olsun ödemiş olayım.

Yok olan ormanların, nesli tükenen yaban hayvanların, harıl harıl akarken kesilen suların acısını -köyüme- her gidişimde yaşarım. Babamın diktiği ağaçların sussuzluktan kuruduğunu görmek içime sızılar saldı. Oysa daha yirmi yıl önce köyümün arkılarında, su etrafına taşarak akardı.

Sevincim çocukluğumzda dikip, dibine su verdiğimiz çam fidelerinin koruluğa dönüşmesi. Dikilen, aşılanan zeytinlerin köyümüzü zeytin denizene dönüştürmesi. . .Dileğim Mendos Dağı’nın, ülkemin tüm dağlarının yeşile dönüşmesi, bayan hayatın, kuşların ağaçların yeniden hayat bulması. Arıklarda suların yine etrafına taşarak çoşkun akması!. .
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: