Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
MÜŞAVİR PAŞANIN KIRIM HARBİ ANILARI (  )
Müşavir Paşanın Kırım Harbi Anıları
MÜŞAVİR PAŞANIN KIRIM HARBİ ANILARI (  )
Barkod
: 9786053605706
Basım Yılı
: Nisan 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 496
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
22,22
İndirimli Fiyatı
15,55
Kazanılan Puan
47 NP
Bu kitabı 2,59 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 324 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
1853-56 arasında Rusya’ya karşı Osmanlı İmparatorluğu, Fransa, İngiltere ve Sardinya Krallığı ittifakının birlikte savaştığı Kırım Harbi, çağımızda pek çok tekniğin ve yöntemin ilk kez kullanıldığı benzersiz bir harpti.

Osmanlılar ilk kez Batı Avrupa devletlerinin ordularıyla ittifak kurarken, ilk siper savaşları, ilk telgraflı iletişim, ilk savaş fotoğrafları, ilk savaş muhabirleri de tarih sahnesine bu savaşta çıkmıştı. İttifak, ilk olmanın pek çok sancısıyla yürümüştü: Batılılar Osmanlı ordusunun âdetlerini, zihniyetini, kendine özgü gerekliliklerini anla(ya)mıyor, bundan dolayı da büyük bedeller ödeniyordu.

Osmanlı ordusunda danışman olarak görev yapan Sir Adolphus Slade, Osmanlılarla Müttefikler arasında iletişimi sağlamaya çalışırken bu anlamazlığı gidermek için elinden geleni yapmış, ancak genellikle hayal kırıklığına uğramıştı. Savaşa dair anılarından oluşan bu kitabında da konuyu adeta bir
Osmanlı’dan daha Osmanlı bir tutumla savunmuştur. Hizmetinde olduğu devlete yaranmak istediği izlenimi yaratmamak için de anılarını yayımlamak üzere ülkesine döndükten sonra bir yıl beklemişti.

Kırım Harbi’ni tarafsız ve sözünü kimseden esirgemeyen bir kalemden okumak isteyenler için. . .Sir Adolphus Slade ya da Müşavir Paşa (1804-1877) General sir Jonh Salade’in beşinci oğlu olarak doğdu. 1815’te İngiliz Kraliyet Bahriye Mektebi’ne girdi, 1827’de deniz yüzbaşı, 1841’de deniz yarbayı, 1849’da deniz albayı rütbelerine terfi etti. Osmanlı-Rus Savaşı sırasında 1829’da İstanbul’a gelerek Kaptan-ı Derya Pabuççu Ahmet Paşa ile seferlere katılarak Records of Travels in Turkey, Greece, etc and of a Cruise in the Blacak Sea, with the Capitan Pasha, in thi Years 1929, 1830, and 1831 kibatını yazdı. 1834-37 arasında Osmanlı İmparatorluğu ile Yunanistan’a dözenlenen çeşitli gezilere katılarak Kurkey, Greede, and Malta kitabını yayımladı. 1850-66 döneminde Osmanlı Bahriyesi’nde danışman olarak görev yaptı, unvanını giderek adıyla özdeşleşti ve Müşavir Paşa adıyla anılır oldu. Osmanlı Bahriyesi’nde danışman olarak görev yaptı, uvanı giderek adıyla özdeşleşti ve Müşavir Paşa adıyla anılır oldu. Osmanlı Bahriyesi’nde çalıştığı dönemde çıkan Kırım Harbi’nde Osmanlı ve Müttefik donanmaları arasında aracılık görevi de üstlendi. 1858’de ferik (amiral) oldu. Kırım Harbi’ne dair anılarını ülkesine döndükten bir yıl sonra, 1867’de yayımladı. Bu anılarında olduğu gibi, Batı Avrupa ülkelerinin Osmanlıya yönelik hatalı ve haksız davranışlarıyla yaklaşmılarını gayet tarafsız bir bakışla eleştiren makaleler yayımlamayı sürdürdü. 13 Kasım 1877’de Londra’daki evinde vefat etti.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: