Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
HAKSIZ YAKALAMA, ELKOYMA VE TUTUKLAMADAN KAYNAKLANAN TAZMİNAT DAVALARI ( KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT (CMK MD. 141-144) )
Haksız Yakalama, Elkoyma ve Tutuklamadan Kaynaklanan Tazminat Davaları
HAKSIZ YAKALAMA, ELKOYMA VE TUTUKLAMADAN KAYNAKLANAN TAZMİNAT DAVALARI ( KORUMA TEDBİRLERİ NEDENİYLE TAZMİNAT (CMK MD. 141-144) )
Barkod
: 9786054378401
Basım Yılı
: Mayıs 2010
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 242
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
27,00
Kazanılan Puan
77 NP
Bu ürünü 84 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

466 sayılı Kanundışı Yakalanan veya Tutuklanan Kimselere Tazminat Verilmesi Hakkında Kanun un 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlükten kaldırılması ile Koruma Tedbirlerineilişkin tazminat davaları farklı ve yeni bir boyut kazanmıştır. Her ne kadar 1 Haziran 2005 tarihinden önceki işlemler nedeniyle, 466 sayılı Yasaya göre değerlendirme yapılmakta ise de; biz bu konuyu, karşılaştırmalı olarak açıklamaya, ayrıca yeni CMK ya göre, değerlendirmeye tabi tutarak isabetli ve hukuki uygulama yapılmasını istedik. Koruma Tedbirlerinin, yasalara, özellikle kabul ettiğimiz AİHS ve AİHM kararlarına uygun olarak yapılması, hukuka bağlılık açısından son derece önemlidir. Biz bu çalışma ile hukuka uygun usul ve yasa yöntemlerini belirleyerek kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasına, hukukun üstünlüğünün egemen kılınmasına katkı sağlanmaya çalışılmıştır.

Hukukçularımızın yakalama, elkoyma, tutuklama, tutukluluk süreleri vs. gibi koruma tedbirlerine dayalı uygulamalarını, tamamen hukuka uygun olarak yapma mecburiyetleri vardır. Bu konu, hiçbir zaman, keyfi veya kişinin algıladığı tarzdaki değerlendirmelere ve siyasi tercihlere tabi tutulamaz. Aynı zamanda yakalama sonucu kelepçe takılması konusu dahi CMK nun 93 ve Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği nin 7. maddesindeki hükümler ile bu konudaki AİHM kararlarının birlikte değerlendirilmesi sonucu hukuka uygun yapılması, ayrıca kurumların bu konuyu, bir güç ve gövde gösterisine dönüştürmeden, kişilerin hüküm giyinceye kadar masum oldukları ilkesini ihlal etmemeleri gerektiğini özellikle vurgulamak istenmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: