Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ESKİ ÇAĞDA YAKIN DOĞU TOPLUMLARINDA KÜLTÜREL YAŞAM ( DİLLERİ, YAZILARI VE EDEBİYATLARI )
Eski Çağda Yakın Doğu Toplumlarında Kültürel Yaşam
ESKİ ÇAĞDA YAKIN DOĞU TOPLUMLARINDA KÜLTÜREL YAŞAM ( DİLLERİ, YAZILARI VE EDEBİYATLARI )
Barkod
: 9786054922987
Basım Yılı
: 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 350
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3-5 iş günü temin
%33 İNDİRİM
Liste Fiyatı
13,89
İndirimli Fiyatı
9,31
Kazanılan Puan
28 NP
Bu kitabı 1,55 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 410 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Eski Yakındoğu dünyası, sadece en eski yerleşmelere tanıklık etmesiyle değil aynı zamanda sahip olduğu kültürel birikimiyle uygarlık tarihinin ilgi odağı olmuştur. Eski Yakındoğunun bir önceliği de oldukça erken bir tarihte yazıyla tanışmış olmasıdır. Uygarlığın gelişim evresinde ilk önemli adımlardan birisi olan yazı, bir taraftan ekonomik ilişkilerin düzenlenmesinde aracı olmuş, diğer taraftan siyasal ve sosyal yaşam ilişkilerinin kayıtlara geçirilmesini sağlamıştır. Eski Yakındoğu halkı, bununla da yetinmeyip sözlü bir geleneğin ardından derlediği düşünce ürünlerini kaydederek bunları yazılı metinler haline getirmiştir. İnsanlık tarihinin sahip olduğu en eski mitolojiler, destanlar, çeşitli öyküler, anekdotlar, fabllar. bilge sözler böyle ortaya çıkmıştır.

Edebi ürünlere ilk kez Mezopotamya’da Sümer’de rastlanmıştır. Ancak bu tür yapıtların gelişmesini sürdürerek Babil uygarlığının yaşandığı dönemde doruğa ulaştığı görülmektedir. Çoğu eski Mezopotamya geleneğine dayalı olan bu edebi örneklerin Babil dönemindeki yeni yorumları kimi zaman insanı oldukça şaşırtmaktadır. Öncellikle şiirlerde karşımıza çıkan ve yoğun duygulan dile getiren bazı dizeler buna örnek teşkil etmektedir. Kökeni Sümere dayanan bu edebi örneklerin bir kısmı öğretmenlerinden aldıkları talimatlar sonucunda tabletlerine kaydeden Babilli öğrenciler vasıtasıyla zamanımıza değin ulaşabilmiştir. Böylece bu çocuklar, bilim adına büyük bir teşekkürü hak etmektedirler. . .

Eski Yakındoğu dünyasının bir özelliği de farklı kültürlere hoş görüyle yaklaşmış olmasıdır. Örneğin büyük bir imparatorluk kurmayı başaran Persler, baskıcı bir politika izlememişler yerel dillerin ve kültürlerin varlıklarını sürdürmelerine izin vermişlerdir. Bu da bizde çağdaş dünyada bile hala pek çok konuda eski Yakındoğu’dan alınması gereken dersler olduğu düşüncesini uyandırmaktadır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: