Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
DİVAN-I HİKMET ( GÜNÜMÜZÜN AŞK YOLCUSU )
Divan-ı Hikmet Günümüzün Aşk Yolcusu
Yorumları oku
Yayınevi:
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 11 x 16.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 448
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Cep Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 19,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 15,20 TL
Kazanılan Puan
: 46 NP
Barkod
: 9786059559089
Basım Yılı
: Aralık 2016
Ürünün Tanıtımı

Ahmed Yesevi, kültür coğrafyamızda asırlardır etkisi ve ruhani tasarrufu devam eden, ismi ve hatırası saygı ile anılan büyük bir mürşid-i kamildir. O, İslâm tasavvufunu Türkçe anlatan kurucu bir şahsiyettir. Onun Yesi’de uyandırdığı çerağ, Türklerin manevi, edebi, kültürel ve günlük hayatına asırlar boyunca ışık tutmuş; fütuhat ruhuyla ve manevi bir donanımla yetiştirdiği alp-erenler Yesi’den Balkanlar’a kadar büyük bir coğrafyada gönülleri mayalamıştır.


Ahmed Yesevi, Kur’an’dan ve Hz. Peygamber’den aldığı esasları sevgi ve bilgiyle yoğurarak kendi adıyla anılan Yeseviyye erkanının kaidelerini ortaya koyduğu gibi, kendisinden sonra Bektaşilik ve Nakşbendîliğin de kaynağı olmuştur. Hazret-i Yesevi’nin İslam tasavvufu ve Türk kültür tarihi açısından en önemli özelliği İslam’ı her türlü sapkın düşüncelerden arınmış olarak tertemiz umdeleriyle ele alıp “dört kapı-kırk makam” diye adlandırdığı Kur’an ve Sünnet’e uygun temel prensipler üzerine vaz’ etmiş olmasıdır. O, sohbet ve hikmetlerinde bu temel esasları ilk defa döneminin ve çevresinin anlayabileceği anadili Türkçe’yi esas alarak bir ilki gerçekleştirmiştir. Onun en büyük eseri olan Divan-ı Hikmet ise, Türk edebiyatının en temel ve büyük eserlerinden biridir.

Elinizdeki Divan-ı Hikmet, Hayati Bice’nin Ahmed Yesevi ve Divan-ı Hikmet üzerine uzun süredir yaptığı çalışmaların bir meyvesi olarak ortaya çıktı. 252 adet hikmeti içeren bu baskı, bilinmeyen yazmalardan elde edilen yeni şiirlerin de eklenmesiyle en mükemmel metin halini aldı. Hayati Bice’nin titiz çalışmasıyla günümüz Türkçesine aktarılan hikmetler, irfana susamış gönüllere çerağ olacak, dün olduğu gibi bugün de ruhumuzu beslemeye devam edecektir…

Bu ürünü 486 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: