Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
BİRİNCİ DOĞU HALKLARI KURULTAYI ( (1-7 EYLÜL 1920 - BAKU) )
Birinci Doğu Halkları Kurultayı (1-7 Eylül 1920 - Baku)
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 437
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 18,52 TL
İndirimli Fiyatı
: 13,89 TL
Kazanılan Puan
: 42 NP
Barkod
: 9789753435147
Basım Yılı
: Ekim 2007
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı
“Doğu Sorunu“nun, emperyalist güçlerin Asya’yı ve Afrika’yı bölüşmek ve paylaşmak sorunu olduğu, tarihin ortaya koyduğu bir gerçektir. Bu sorunun yansımaları bugün de aynı şiddette görülmekte ve yaşanmaktadır. Batı emperyalizmine karşı hareket ve siyaset birlikteliği yapmasından geçmektedir. Tarihte bu yolda atılmış en ciddi adım, bu eserin konusunu oluşturan “Birinci Doğu Halkları Kurultayı“dır. 1-7 Eylül 1920’de Bakü’de, iki bine yakın çeştili Doğu halklarının temsilcilerini bir araya getiren bu kurultay, Doğu halklarının tarihindeki en kapsamlı ilk toplantıdır.

Bu eserin ilk bölümünde; kurultayın hazırlıkları, kurultaya katılım meselesi, yapılan görüşmeler, alınan kararlar ve kurultayın yayımladığı bildiriler üzerinde durularak kurultaya yönelik tepkiler ortaya konulmuştur.

İkinci bölümde ise; “Doğu Halkları Kurultayı ve Türkiye“ konusu işlenmiştir. Bu konu ele alınırken; TBMM Hükümeti, İttihatçılar ve Mustafa Suphi teşkilatı olmak üzere üç temel çevrenin kurultayla ilgil faaliyetleri, düşünceleri ve uyguladıkları siyaset açıklanmaya çalışılmıştır.
Konunun asıl kaynaklarını, Türkiye ve Azerbaycan Arşivlerinden belgeler oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra devrin basını, hatıralar ve konu ile ilgili araştırma eserlerinden de yararlanılmıştır. Kurultayda sunulan rapor ve bildirieler asıl olarak kurultay tarafından kurulan Doğu Halkları Kurultayı Hareket ve Propanganda Sovyeti (Şark Şurası)’nın yayın organı olan ve ilk sayısı kurultaya özel çıkarılan Şark İli dergisinden alınmıştır.