Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
AŞIK TARZI ŞİİR GELENEĞİNDE AŞIK MAHZUNİ ŞERİF VE ŞİİRLERİ (  )
Aşık Tarzı Şiir Geleneğinde Aşık Mahzuni Şerif ve Şiirleri
Yorumları oku
%15 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 320
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 17,00 TL
Kazanılan Puan
: 45 NP
Barkod
: 9786059712699
Basım Yılı
: Şubat 2017
Ürünün Tanıtımı

Aşık Tarzı Şiir Geleneği, yüzyılların deneyiminden süzülerek biçimlenmiş, belirli kuralları olan , şiirin kalıcı ve etkileyici özelliğinden yararlanarak nesilden nesile aktarılan bir değerler bütünüdür.

Bu geleneğin içerisinde yetişen aşıklar ise toplumun duygularını, düşüncelerini, aşklarını, sevinçlerini, acılarını, inançlarını, yaşayışlarını, tarihi, sosyal, ve kültürel konuları şiirlerinde yansıtan halk sanatçılarıdır.

Yakın dönem Aşık Tarzı Şiir Geleneği´nin ve Türk Halk Müziği´nin en önemli değerlerinden birisi olan Aşık mahzuni Şerif; gelenekten beslenen ve toplumsal şartlara göre modern bir perspektifle şekillenmiş ´´yeni aşık tipini´´ temsil etmektedir. Bu bakımdan Mahzunu, şiirleriyle ve bestelemiş olduğu türküleriyle gelenek içerisinde önemli bir yer edinen ve ayrıca birçok aşığı etkileyen bir ozandır.


1950’li yıllardan itibaren ülkemizde başlayan sanayileşme ve köyden kente göç olgusuna bağlı olarak bazı kırılmalara ve değişimlere uğrayan Aşık Tarzı Şiir Geleneği, 1960-1980 yılları arasında Türkiye´de baş gösteren toplumsal ve siyasi olaylardan etkilenmiştir.

Bu etkileri Aşık Mahzuni Şerif´in şiirlerin de görmek mümkündür.

Geleneğin yoğun olarak tekrara düştüğü bu dönemde kendine özgü bir üslup ile sanatını ortaya koyan ozanın yaşadığı dönemdeki sosyal ve siyasi olaylar, sanayileşme, göç, kentleşme, gurbet olgusu, askeri darbeler, gelir dağılımındaki adaletsizlikler ve işçi sorunları gibi konular; onun şiir evrenini ve şiirlerini ürettiği bağlamı belirleme noktasında bize yardımcı olmaktadır.


Dr. Yılmaz IRMAK´ın yoğun emek ve titiz bir çalışma ile ortaya koyduğu bu çalışma, Aşık Mahzuni Şerif´in şiirlerinin işlevini ve Aşık Tarzı Şiir Geleneği´nin yakın dönemdeki gelişimini ve dönüşümünü ayrıntılarıyla ortaya koymakta ve aynı zamanda ozan hakkında bugüne kadar hazırlanmış önemli bir başvuru seri olarak okuyucuya ulaşmayı hedeflemektedir.

Bu ürünü 367 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: