Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ARAFAT BİR SİYASİ BİYOGRAFİ (  )
Arafat Bir Siyasi Biyografi
ARAFAT BİR SİYASİ BİYOGRAFİ (  )
Barkod
: 9789756154199
Basım Yılı
: Aralık 2005
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 464
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%23 İNDİRİM
Liste Fiyatı
26,85
İndirimli Fiyatı
20,67
Kazanılan Puan
62 NP
Bu ürünü 288 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Türkiye kamuoyunun Yaser Arafat’la ilgili yerleşik düşünceleri ve değer yargıları dikkate alındığında bu biyografi yadırganabilir. Çünkü mazlum bir halkın cesur ve cefakar bir lideri olarak tanınan Arafat’ın Türkiye’de ve bu arada diğer Müslüman ülkelerde de nasıl sevilip, sayıldığı biliniyor.

Doğrusu bu biyografi tam olarak Arafat’a “öteki“ taraftan, İsrail tarafından bakıyor ve hayli ciddi eleştiriler yöneltiyor. Arafat’a “öteki“ taraftan değil de “beriki“ taraftan bakan hemen herkesin pek kabul etmeyeceği, hatta düpedüz haksızlık olarak göreceği çeşitli değerlendirmelerin sıklıkla yer aldığı bu çalışma, geçen yıl hayata veda eden Filistin liderinin bütünlüklü bir şekilde kavranmasına katkıda bulunacaktır. Bu arada İsrail tarafının gerek Arafat, gerekse Filistin ve Ortadoğu sorunuyla ilgili düşünüş tarzını, zihniyetini anlamak açısından da yararlı olacaktır.

Arafat’ı basitçe öven, başarılarını ve olumlu yönlerini ortaya koyan bir biyografik çalışma Türkiye kamuoyuna daha iyi hitap edip, daha uygun düşebilirdi ama ne kadar rahatsız edici, hatta kışkırtıcı bulunursa bulunsun, Barry ve Judith Rubin’in bu kitabı, daha ufuk açıcı olacak ve yeni tartışmaları gündeme taşıyacaktır.

Arafat’ın en büyük başarısının, yenilgiden yenilgiye
sürüklenmesine rağmen her defasında ayağa kalkması ve liderliğini koruması olduğunu belirten yazarlar, Filistin liderinin yenilgileri zafer gibi göstermesi karşısında geçirdikleri şaşkınlığı saklamıyorlar. Şiddet hareketlerini bizzat örgütlemesine ve bütün siyasi yaşamı boyunca şiddetle, terörle iç içe olmasına rağmen dünya kamuoyunu barışçı bir siyaset izlediğine ikna etmesini de bir diğer önemli başarı olarak kaydeden yazarların Arafat’ın gerçekten mazlum bir halkın lideri olduğu gerçeğine yaklaşımları da hayli ilginç bulunacaktır.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: