Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
YÜKSEKÖĞRETİMDE KURUMSAL KALİTE GELİŞTİRME SÜREÇLERİNE SİSTEM ODAKLI BİR YAKLAŞIM (  )
Yükseköğretimde Kurumsal Kalite Geliştirme Süreçlerine Sistem Odaklı Bir Yaklaşım
YÜKSEKÖĞRETİMDE KURUMSAL KALİTE GELİŞTİRME SÜREÇLERİNE SİSTEM ODAKLI BİR YAKLAŞIM (  )
Barkod
: 9786257915144
Basım Yılı
: Mart 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16.5 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 154
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%14 İNDİRİM
Liste Fiyatı
42,00
İndirimli Fiyatı
36,12
Kazanılan Puan
108 NP
Kategoriler
Bu ürünü 48 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Küresel anlamda yükseköğretim talebinde meydana gelen artış, piyasa odaklı ihtiyaç ve beklentilerin artması, yeni program ve bölümlere olan ihtiyaç, hızlı gelişen ekonomik ve sosyal değişimler ile toplumsal beklentiler çerçevesinde ortaya çıkan nitelikli hizmet ve insan kaynağı beklentisi her geçen gün büyüyen yükseköğretim kurumlarının eğitim, öğretim, araştırma ve toplumsal hizmetlerin yönetiminde sistematik ve stratejik yaklaşımları zorunlu hale getirmiştir. Bu zorunluluklar yükseköğretim kurumlarında kalite odaklı mükemmeliyetçi bir yönetim anlayışının gelişmesine katkı sağlamıştır. Yukarıdaki gelişme ve değişimler yükseköğretim kurumlarının yönetimsel açıdan daha etkin, verimli, şeffaf, hesap verebilir yönetim sistemlerine göre yönetilmesine neden olmuştur. Yükseköğretim kurumlarında bu yeni yönetim yaklaşımının uygulanabilmesi için stratejik planlama odaklı performans yönetim sistemlerinin geliştirilmesi uygulamada önemli avantajlar sunabilmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında bunu sağlamanın en temel unsurlarından birisi de performans gösterge sistemleridir. Stratejik planlama odaklı performans gösterge sistemleri kurum kültürü/iklimi üzerinde birtakım değişikliklerin yapılmasını ve kurum kaynak/yetenekleri ile uyumlu olmasını gerekli kılmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde kurumsal kaynakların tahsisi, yeni sorumlulukların verilmesi ve süreçlerdeki değişimi izleyebilmek için etkin performans gösterge sistemlerinin kurulması önem arz etmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında stratejik planlama süreçlerinden beklenilen faydaların elde edilmesi için performans ölçüm ve gösterge sistemleri stratejik amaç, hedef ve faaliyetleri desteklemeli ve birbiri ile uyumlu, kurumsal vizyon ve misyonu gerçekleştirmeye odaklı bir model biçiminde dizayn edilmelidir. Bu sistemler kurumsal yönetişim başarısı için geri bildirim sağlayarak stratejik amaç, hedef ve faaliyetlerin güncel koşul ve taleplere göre yeniden planlanmasına olanak tanımalıdır.

Genel olarak değerlendirildiğinde, aralarındaki bütünsellik ilişkisinden dolayı stratejik planlama ile kurumsal performans yönetimi arasındaki ilişkinin incelenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma stratejik planlama ile performans yönetimi arasındaki bağlantıyı ortaya koymak ve yükseköğretim kurumlarında stratejik planlama ve performans yönetim sistemleri kurulumunda örnek bir uygulama sunmayı hedeflemektedir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: