Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
YENİ DÜNYADAN MASALLAR VENEZUELA (  )
Yeni Dünyadan Masallar Venezuela
YENİ DÜNYADAN MASALLAR VENEZUELA (  )
Barkod
: 9786055172077
Basım Yılı
: Haziran 2016
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 11.5 x 17 (cm)
Sayfa Sayısı
: 84
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
15,00
İndirimli Fiyatı
10,50
Kazanılan Puan
32 NP
Bu kitabı 1,75 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 145 kişi görüntüledi.

Latin Amerika’nın Yerli Halkları Anadolu Halklarıyla Buluşuyor. . .


Bolivarcı Devrim’in işbaşına gelmesiyle birlikte Venezuelalı yerli halkların elde ettiği en büyük kazanım, toplum hayatında yeniden “görünür” olmalarıdır. V. Cumhuriyet öncesi dönemlerde, yani Komutan Chavez’in göreve gelmesinden önce, Venezuela topraklarında yaşayan, farklı dil ve geleneklere sahip 44 etnik grubun varlığı yasal olarak tanınmamaktaydı.


Günümüzde bu grupların hakları, Bolivarcı Anayasa güvencesindedir. Milli Meclis’te temsil hakları vardır. Dilleri, gelenekleri koruma altına alınmıştır ve çocuklarına çift dilli eğitim verilmektedir. Milli topraklar dahilinde var olan çoklu kültürün hayata geçirilmesi ve korunması, günümüzde Devletin sorumluluğundadır. Bu tavır, Latin Amerika ve Karayipler coğrafyasında bulunan diğer ülkeler için de örnek teşkil etmektedir. Bolivarcı Venezuela Diplomasisi’nin de öncelikli ödevlerinden biri, çoklu kültüre ait değerlerin korunmasıdır. Buna bağlı olarak halkların kendilerini özgürce ifade etme haklarınasahip çıkılmaktadır. Benim için bu görevi yerine getirmek hiçde zahmetli bir iş değildir, zira babam Maracaibo’nun kuze-yinde bulunan Sinamaica Gölü civarında yaşayan Añú Kabilesi’ndendir. Annem ise Afrika kökenlidir. Bu sebeple bu derlemede yer alan hikâyelerin çoğunu çocukluğumdan beri bilirim. Tüm edebiyat türlerinin temelinde dünyaya bakış açımız yatar. Varoluşu ve dünyayı nasıl algıladığımız irdelenir. Türkiye çocuklarını, Venezuela yerli edebiyatına ve Latin Amerika edebiyatına yaklaştırmak, herkes için büyük bir kazanım olacaktır.


Bugünün çocuklarının, yarın birer yetişkin olduklarında dünya hakkında çok daha açık fikirli olacaklarından ve farklılıkların aslında dünyayı zenginleştirdiğinin bilincine varacaklarından eminim. Bu bilinçle, dünyaya en büyük zararları vermiş önyargılarla savaşabilecek, “öteki” ile yaşamaktan ve paylaşımda bulunmaktan keyif alan, saygılı ve toleranslı bireyler olacaklardır.


Dünya üzerinde var olan diğer gelenek ve görenekleri aşağılamadan kendi benliklerini ve kimliklerini koruyabileceklerdir. Tüm bunların sonunda etnik merkeziyetçiliği yenecek ve insan canlısı olarak yetişecekleridir. Kaldıraç Yayınevi tarafından sizlere sunulan bu kitap


hem çok güzel ve özenli bir çalışmadır hem de yetişmekte olan gelecek nesillere büyük bir katkıdır. Bu çalışma, Bizim Amerikamız’ı, Türkiye’ye yakınlaştırmaktadır. Bu kitap estetiğin çok ötesinde bir değere sahiptir. Anadolu kültürleri ile Venezuela’nın yerli kültürleri arasında bir köprüdür. Bu güzel çalışmanın ortaya çıkabilmesi için gerekli olanak unsur, yerli halkların varoluş haklarını güvence altına alan siyasi iradedir. Ama bunun da öncesinde, Avrupa sömürgecileri tarafından uygulanan sistematik katliamlar ve kölelik ile sindirilmeye, hatta yok edilmeye çalışılan bu yerli halkların gösterdiği direniş ve yaşama mücadelesi, yadsınamayacak unsurların başında gelmektedir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: