Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
YEDİKITA TARİH VE KÜLTÜR DERGİSİ SAYI: 117 MAYIS 2018 (  )
Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi Sayı: 117 Mayıs 2018
YEDİKITA TARİH VE KÜLTÜR DERGİSİ SAYI: 117 MAYIS 2018 (  )
Barkod
: 3990000048400
Basım Yılı
: Mart 2018
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 19.5 x 27 (cm)
Sayfa Sayısı
: 80
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
9,00
İndirimli Fiyatı
8,10
Kazanılan Puan
23 NP
Bu kitabı 1,35 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 84 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Cumhuriyet’in ilk yıllarında “Kur’ân tercüme edilebilir mi ya da edilmeli mi?” tartışmaları yapılırken, Kur’ân-ı Kerîm’i Türkçeye tercüme teşebbüsleri başlamıştı bile. . .

Fakat bu ilk tercümeler Arapçadan ve liyakatli kimseler tarafından yapılmadığı için halk tarafından kabul görmedi. Bu sefer meal ve tefsir yazma işi, herkesçe kabul edilen şahıslara verildi, anlaşmalar imzalandı.


Tefsir yazma vazifesi Elmalılı Hamdi Yazır’daydı. Bu yol, onu bir de meal yazmaya sevk etti. Elmalılı’nın, “Kur’ân’ın hiçbir lisana hakkıyla tercümesi mümkün değildir!” diyerek çalışmalara başladığı o günlerde, “Türkçe Kur’ân” ve “Türkçe ibadet” talepleri gündemi işgal ediyordu. Tefsirin hazırlatılmasındaki asıl maksat ise, bütün âyet-i kerîmelerin şiir gibi okunabilecek meallerinin elde edilmesiydi. Nihayetinde, mealleri de tefsiri de Elmalılı Hamdi Efendi, “Osmanlı Türkçesi”yle yazdı. Mürettipler bu metni Latin harflerine aktarıp baskıya hazırladı. Bu sırada “hataen” bazı eksikliler oldu. Fakat bir de “kasten” çıkartılan yerler vardı. Dosya konumuzun özünü teşkil eden bu meselenin, Diyanet ve Dil Kurumu arasındaki yazışmalar boyutunu Kasım Hızlı, basında ilk defa yayınlanan vesikalarla yazdı. Elmalılı Hamdi Yazır ve tefsiri üzerine derin çalışmalar yapan Necmi Atik de konuya dair sorularımızı cevapladı, meselenin içyüzünü anlamamıza yardımcı oldu.


Tuna’nın İncisi Nazlı Budin’i, Veysel Sekmen; Osmanlı’da mukaddesata gösterilen hassasiyeti, bir çikolata ambalajı üzerinden Recep Kankal; hem savaş hem de sulh zamanlarının en etkili silahlarından propaganda karşısında İkinci Abdülhamid Han’ı, Ahmet Hamdi Bülbül yazdılar. Yerinde Tarih bölümünde bu ay durağımız, Fatih Sultan Mehmed devrinde dökülmüş bir Şâhî topuna ve daha başka ecdad yadigârı silahlara sahip, İngiltere’deki Fort Nelson Müzesi oldu. Bu sayımızda sizleri eski Ramazan-ı Şeriflere de götürüyoruz.
Haziran’da da buluşmak dileğiyle…

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: