Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
XX. YÜZYIL TÜRK VE KORE ROMANINDA KADIN ( FEMİNİST ELEŞTİRİ BAĞLAMINDA )
XX. Yüzyıl Türk ve Kore Romanında Kadın
XX. YÜZYIL TÜRK VE KORE ROMANINDA KADIN ( FEMİNİST ELEŞTİRİ BAĞLAMINDA )
Barkod
: 9786059712347
Basım Yılı
: Şubat 2016
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 296
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
17,00
Kazanılan Puan
45 NP
Bu kitabı 2,83 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 305 kişi görüntüledi.

“Daha yoğun olarak 80´li yıllardan sonra gündeme gelmeye başlayan kadın sorunları, günümüzde çeşitli alanlardaki incelemelerin konusu olmuştur. Edebiyat yapıtlarının toplumu yansıtan önemli bir referans oluşundan hareket ederek geçmişteki ve günümüzdeki kadınların yaşamını edebiyat eserlerinde bulmak mümkündür. Kadın karekterlerin yaşamları en somut şekilde özellikle romanlarda işlenmiştir. Bir ´´kadın´´araştırmacı olarak kendimi tanımak açısından bu konuyu incelemenin yararlı olacağını düşündüm.


Edebiyatta “kadın“ konusunda dünya çapında çalışmalarda üç metot uygulanmaktadır. Birincisi, bir okur olarak kadının eser içindeki kadına bakışını incelemek; üçüncüsü ise, kadınların yazma şeklinin farklılığının veya “kadınsı yazmanın“ ne olduğunu keşfetmektir. Showalter, feminist eleştiriyi iki türe ayırır ve birinci tür eleştiride bir kadın okur olarak erkek yazarların eserlerini ele alarak bunu “feminen eleştiri“ (feminist critigue) diye adlandırır. İkincisi kadını yazar olarak ele alır ve bunu da “kadın eleştiri“ (gyno critics) olarak adlandırır.


Bu kitapta yukarıdaki eleştiri metotları temel olarak ele alınarak Türk ve Kore romanlardaki kadın karakterleri incelemiştir. Türkiye ve Kore 19. yy´dan itibaren batılılaşma ve modernleşme doğrultusunda politik, ekonomik, toplumsal ve kültürel olarakbirbirine benzeyen bir değişim yapısına sahiptir. Bu toplumsal değişimi edebiyat eserlerinde de görmemiz mümkündür. Özellikle Türkiye ve Kore ´nin İslam ve Konfüçyüzm kültürü olmak üzere değişik kültüre dayanmak, farklı gelenek ve özelliğe sahip olmak açısından taşıdıkları farklılıklara rağmen kadın sorunları konusunda ortak özelliklere sahip olmasının büyük anlam taşıdığına inanmaktayım. “

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: