Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
VEKALET ÜCRETİ ( 6100 SAYILI HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU UYARINCA YARGILAMA GİDERİ OLAN )
Vekalet Ücreti 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu Uyarınca Yargılama Gideri Olan
Yorumları oku
Yayınevi:
%5 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 304
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 69,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 65,55 TL
Kazanılan Puan
: 197 NP
Barkod
: 9786051468884
Basım Yılı
: Nisan 2016
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Ülkemizde yargılama giderleri arasında sayılan vekalet ücretleri, çağdaş hukuk sistemlerinden farklı olarak taraflara değil, avukata aittir. Hakkını aramak için yargıya başvuran taraf, haklı dahi olsa yargılama için yaptığı giderlerin en önemli kısmı olan vekalet ücretlerini geri alamamaktadır.


Yargılama giderleri arasında sayılan vekalet ücretlerine ilişkin bir diğer sorun ise avukatların, kendilerine ait bu hakka tarafların yardımı olmadan kavuşamamalarıdır. Bu anlamda, avukatlar açısından gerçek bir hakkın var olup olmadığı dahi tartışmalıdır. Ayrıca vekalet ücretlerinin belirlenmesi için esas alınan idari işlem niteliğine sahip Avukatlık (Asgari) Ücret Tarifeleri ile, avukatlık ücretlerinin alt sınırlarının belirlenmesi dışında üst sınırlarının da çizilmesi ve hukuki yardımlara kesin avukatlık ücretleri öngörülmesi nedeniyle avukatların ekonomik haklarına müdahale edilmesi söz konusudur.


Tarifelerin hazırlanmasında hiçbir (objektif) kriterin esas alınmaması, ücretlendirmenin de adaletsiz olmasını beraberinde getirmektedir. Dolayısı ile günümüzde taraflar açısından hak arama özgürlüğü, adil yargılanma, hukuk devleti, eşitlik ve avukatlar açısından çalışma özgürlüğü, zorla çalıştırma yasağı ve sözleşme serbestisi gibi uluslararası sözleşmeler ve Anayasa tarafından koruma altına alınan temel değer ve ilkeler ihlal edilmektedir. Yeni bir avukatlık yasasının tartışılması, yarım asıra yakın süredir devam eden bu sorunların çözülmesi ve çağdaş hukuk devletine yakışır adil ve hukuka uygun bir vekalet ücreti sistemi kurulması için bir şans olabilir.


Yargılama giderleri arasında yer alan vekalet ücretinin tartışıldığı bu kitap ile, Avukatlık Yasasına ilişkin tartışmalara ve özellikle avukatlık ücretlerine farkı bir bakış açısı getireceğimi umuyorum.

Bu ürünü 168 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: