Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
UYURGEZERLER ( AVRUPA 1914’TE SAVAŞA NASIL GİRDİ )
Uyurgezerler
UYURGEZERLER ( AVRUPA 1914’TE SAVAŞA NASIL GİRDİ )
Barkod
: 9786052991619
Basım Yılı
: Eylül 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 15.5 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 704
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
91,67
İndirimli Fiyatı
68,75
Kazanılan Puan
206 NP
Bu kitabı 11,46 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 696 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

1914’e kadar göru¨nu¨rde mu¨reffeh ve huzurlu olan Avrupa bir suikastın ardından nasıl hızla savaşa su¨ru¨klendi?

28 Haziran 1914 Pazar gu¨nu¨ Arşidu¨k Franz Ferdinand ve karısı Sophie Chotek, Saraybosna tren garına geldiğinde Avrupa barış içindeydi. Otuz yedi gu¨n sonra ise savaştaydı. Bu savaş 15. 000. 000’dan fazla insanın ölu¨mu¨, u¨ç imparatorluğun yıkılması ve du¨nya tarihinin kalıcı olarak değişmesiyle sonuçlanacaktı.

Uyurgezerler, 1. Du¨nya Savaşı’na yol açan krizin nasıl meydana geldiğini ayrıntılarıyla ele alıyor. Yeni kaynaklara dayanarak ve Viyana, Berlin, St. Petersburg, Paris, Londra ve Belgrad’daki karar merkezlerinin arasında gidip gelerek savaşa giden yolu dakika dakika, heyecanlı bir dille anlatıyor. Christopher Clark, 1914 olaylarının habercisi olan yılları inceliyor ve sadece birkaç haftada krizi ileri safhalara taşıyan karşılıklı yanlış anlamaları ve hatalı sinyalleri mercek altına alıyor.

Avrupa’nın gu¨ç ve zenginlik merkezlerinden uzak bir bölge olan Balkanlar nasıl oldu da bu kadar bu¨yu¨k çaplı bir olayın merkezi haline geldi? Avrupa devletleri nasıl karşıt ittifaklar halinde örgu¨tlendiler ve bunun sonucunda dış politikalarını nasıl yu¨ru¨tebildiler? Clark, kronik sorunlarla boğuşan bir Avrupa tablosu çiziyor; istikrarsızlık ve militanlığın hâkim olduğu, aynı zamanda başarısız politikacıların yönetiminde parçalanmış bir du¨nyayı gözler önu¨ne seriyor. Modernlik ve akılcılıklarıyla övu¨nen yöneticilerin krizden krize savrularak sonunda kendilerini savaşın tek çare olduğuna ikna etmelerine tanık oluyoruz. Titizlikle araştırılıp kaleme alınmış bir eser olan Uyurgezerler, modern zamanların en çok merak uyandıran dönemlerinden birini ustalıkla anlatıyor.

“Birinci Du¨nya Savaşı’nı hazırlayan nedenleri anlatan en anlaşılır eserlerden biri. Uyurgezerler, tutkuyla araştırılarak yazılmış, u¨stu¨n bir tarihçilik örneği. ”

- Niall Ferguson

“Clark usta bir tarihçi. Hayati karar anlarını canlı bir şekilde anlatırken onları meydana getiren şartları da başarıyla resmediyor. ”

- The Wall Street Journal

“Harika… Tarihin en bu¨yu¨k gizemlerinden biri Avrupa’nın bu¨yu¨k devletlerinin Birinci Du¨nya Savaşı’na nasıl su¨ru¨klendiğidir. Uyurgezerler, bu önemli konu u¨zerine okuduğum en iyi kitap. ”

- Fareed Zakaria

“Birinci Du¨nya Savaşı’nın nedenlerinin harika bir anlatımı… Clark bu mantıksız çatışmayı tarihsel bağlamı içinde ustalıkla ele alıyor. ”

- The Guardian

“Su¨ru¨kleyici olduğu kadar gu¨venilir bir eser… Clark, Avrupalı politikacılar arasındaki çekişmelerin canlı bir panoramasını sunuyor. ‘Tetikte ama kör’ olan kahramanların akıl almaz bir dehşete su¨ru¨klenişine tanık olurken bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız. ”

- The Independent

“Önemli bir kitap… Konu üzerine yazılmış en etkileyici ve merak uyandırıcı çalışmalardan biri. ”

- Max Hastings, Sunday Times

“Mükemmel… Üstün bir araştırmacılık örneği olmasının yanı sıra güzel bir üslupla kaleme alınmış. Birinci Dünya Savaşı’nın nedenleri üzerine yapılan hiçbir analiz bu muhteşem eseri geçemeyecek. ”

- Ian Kershaw, BBC History

“Yeni bir dev eser… Aydınlatıcı, hatta devrimsel… Clark, açıklanamayan birçok şeyi açıklayarak harika bir iş başarmış. ”

- Boston Globe

“Titizlikle araştırılmış, harika düzenlenmiş ve akıcı bir dille yazılmış bir tarih çalışması. ”

- The Quarterly Journal of Military History

“Son derece kapsamlı ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap… Clark’ın başarılı tarihçiliği sayesinde anlıyoruz ki geçmiş sadece başlangıçmış… Fikir, sağlam araştırmacılık ve isabetli tespitler bakımından bu kitap bir başyapıt. ”

- Harold Evans, The New York Times Book Review

“Bu konu daha önce hiç bu kadar kapsamlı ve ikna edici bir şekilde ele alınmadı… Clark’ın akıcı ve renkli bir dili var. ”

- The Daily Beast

“Harika bir kitap… Savaş öncesi krizi geniş bir bağlam içerisinde başarıyla anlatıyor. ”

- Slate

“Mükemmel… Clark’ın başarısı, savaş öncesi dönemin diplomatik manevralarını bir oyun kuramı alıştırmasına benzeterek anlatmasında yatıyor. ”

- The Economist

“Clark’ın anlatım becerisi, felsefi farkındalığı ve kaynaklarına olağanüstü hâkimiyeti Uyurgezerler’i bu hassas konunun nasıl ele alınacağı konusunda örnek bir çalışma yapıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın nedenleri üzerine bildiğim en iyi kitap. ”

- Thomas Laqueur, The London Review of Books

“Kusursuz bir araştırma, kışkırtıcı argümanlar ve zarif bir üslup… Uyurgezerler, alanında örnek bir eser. ”

- Sunday Times Books of the Year

“1. Dünya Savaşı’nın nedenlerini ele alan bu sürükleyici eser, alanında yeni bir standart olmayı hak ediyor. ”

- Foreign Affairs

“Bu konu üzerine yazılmış tartışmasız en iyi kitap. Titiz araştırmacılık, duyarlı analizler ve zarif bir üslubu birleştiren ender güzellikte bir eser. Kalitesine hayran kalacaksınız. Akademisyenlere not: İyi bir tarih kitabı aynı zamanda iyi bir hikâye olabilir. ”

- Washington Post

“Tarih çalışmalarına çok değerli bir katkı. ”

- Times Higher Education

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: