Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
UYGULAMADAN ÖRNEK HÜKÜMLERLE ÖZEL KANUNLARDA SUÇLAR 2 CİLT (  )
Uygulamadan Örnek Hükümlerle Özel Kanunlarda Suçlar 2 Cilt
UYGULAMADAN ÖRNEK HÜKÜMLERLE ÖZEL KANUNLARDA SUÇLAR 2 CİLT (  )
Barkod
: 9786059414913
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24
Sayfa Sayısı
: Cilt1 608 - cilt 2 720
Cilt Durumu
: Sıvama Cilt
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık iş günü temin
%5 İNDİRİM
Liste Fiyatı
138,89
İndirimli Fiyatı
131,95
Kazanılan Puan
396 NP
Bu ürünü 49 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Uygulamadan Örnek Hükümlerle
Özel Kanunlarda Suçlar
2 Cilt

Dr. Gökhan Taneri

 

ÖNSÖZ

  Uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışma ile okuyucu karşısındayız. Bu çalışmada uygulamada sıklıkla karşılaşılan özel kanunlarda yer alan ceza yaptırımlarına yer verilmiştir. Özel kanunlarda yer alan ceza hükümleri ile sınırlamaya çalıştığımız bu eserde, suçların sistematik incelemesi ile Yargıtay kararları birlikte verilmeye çalışılmıştır.

  Özel ceza kanunları, zaman zaman birbirleri ile ve Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hükümlerle çelişen zamanının eğilimlerini yansıtan, kimi zaman idari düzenlemeleri ön planda tutarak düzenlemeler yapmaya çalışan hükümlerdir. Suç olmaktan çıkarma eğilimi ile birlikte pek çok adli nitelikteki eylem, kabahat eylemine dönüştürülmüş ve böylelikle suç ve ceza siyaseti bakımından oldukça farklı bir döneme girilmiştir. Pek çok eylem, idari yaptırım niteliğinin ağır basması nedeniyle idari yaptırımlarla karşılanmış ve idari yargı ya da adli yargı arasında bir işbölümü ihtilafı da oluşturmuştur. Suç ve kabahatler arasındaki geçişkenlik, uygulama açısından sorun oluşturur niteliktedir. Adli yaptırım niteliğindeki bir eylemin unsurlardaki farklılıklarla kolaylıkla idari yaptırım kapsamında değerlendirilmesi, soruşturma-kovuşturma aşaması ile kanun yolları aşamalarının uzunluğu nedeniyle bu eylemlerin zamanaşımına uğraması ve yaptırımsız kalması sonucunu doğurabilmektedir.

  Bir kısım özel ceza kanunları konuyu bütün ayrıntısıyla düzenlemeyi tercih etmiş bir kısmı ise uygulamacılara geniş bir takdir yetkisi vermiştir.

  Hukuk devleti ilkesi açısından uygulayıcıya geniş takdir yetkisi veren hükümlerin, ceza hükümlerine etkisi dikkate alındığında sorun oluşturabileceği, kanunilik ilkesine aykırı sonuçlar doğurabileceği değerlendirilebilir.  


Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: