Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
UNUTMAK YA DA UNUTMAMAK! (UNUTULMA HAKKININ GAZETECİLİK PERSPEKTİFİNDEN UYGULANABİLİRLİĞİ) ( UNUTMAK YA DA UNUTMAMAK (UNUTULMA HAKKININ GAZETECİLİK PERSPEKTİFİNDEN UYGULANABİLİRLİĞİ) )
UNUTMAK YA DA UNUTMAMAK! (Unutulma Hakkının Gazetecilik Perspektifinden Uygulanabilirliği)
UNUTMAK YA DA UNUTMAMAK! (UNUTULMA HAKKININ GAZETECİLİK PERSPEKTİFİNDEN UYGULANABİLİRLİĞİ) ( UNUTMAK YA DA UNUTMAMAK (UNUTULMA HAKKININ GAZETECİLİK PERSPEKTİFİNDEN UYGULANABİLİRLİĞİ) )
Barkod
: 9786254397301
Basım Yılı
: Eylül 2021
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13,5x21,5
Sayfa Sayısı
: 334
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
24 Saatte Kargoda
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
45,00
İndirimli Fiyatı
36,45
Kazanılan Puan
109 NP
Bu ürünü 59 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Dijital hafızanın hiçbir şeyin unutulmasına izin vermeyen fil hafızası, bir zamanlar hep hatırlanmak isteyen insanın artık “unutulma”yı bir hak olarak talep etmesine yol açtı. Kişilerin geçmişine dair olumsuz içerikler arama motorları sayesinde kolayca erişilebilir hâle geldi. Bir başka ifadeyle insanlar, geçmişteki hatalarından dolayı dijital hafızada “ömür boyu toplumsal yargılanma”ya mahkûm oldular.
İşte böyle bir ortamda unutulma hakkı, AB ülkelerinde temel bir insan hakkı olarak kabul edildi ve kişiye dijital hafızada kendisine ilişkin verileri kontrol etme ve silinmesini isteme hakkı tanındı. Hak, sadece sosyal medyada paylaşılan ve pişman olunan içeriklerin değil aynı zamanda hukuka uygun olarak toplanmış, doğru nitelikteki haberlerin de silinmesine imkân veriyordu. Hâl böyle olunca tüm dünyada ifade özgürlüğü ile bireyin mahremiyeti arasında dengenin nasıl sağlanabileceğine ilişkin ciddi tartışmalar başladı. Konu sadece hukukçuların değil aynı zamanda gazetecilerin de meselesiydi!
Unutmak ya da Unutmamak isimli bu kitap; TÜBİTAK tarafından desteklenen saha araştırmasının sonuçları doğrultusunda kişinin affedilme, mahremiyet ve geleceğine yeniden özgürce şekil vermesi ile ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakları arasında dengenin kurulabilmesine katkıda bulunmak amacını taşımaktadır.
Türkiye’de 2020 yılında gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle gündeme gelen unutulma hakkı konusunda dengenin nasıl sağlanabileceğine ilişkin bir perspektif sunmayı hedefleyen bu kitapta, birbirinden değerli gazeteciler, gazetecilik akademisyenleri ve unutulma hakkı alanında çalışmaları bulunan hukukçuların görüşleri doğrultusunda uygulamaya ilişkin öneriler sunulmaktadır.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: