Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULAMALI TÜRK DİLİ 2. CİLT ( ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULAMALI TÜRK DİLİ 2. CİLT )
Üniversite Öğrencileri İçin Uygulamalı Türk Dili 2. Cilt
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULAMALI TÜRK DİLİ 2. CİLT ( ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULAMALI TÜRK DİLİ 2. CİLT )
Barkod
: 9789756797242
Basım Yılı
: Mart 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: (16,5x24 cm2)
Sayfa Sayısı
: 378
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
42,00
İndirimli Fiyatı
37,80
Kazanılan Puan
125 NP
Bu kitabı 6,30 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 433 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Uygulamalı Türk Dili, üniversitelerde Türk Dili derslerinde okutulmak üzere hazırlanmıştır. Seçmeci öğretim yönteminin uygulandığı kitapta, kavramsal öğrenme süreçleri bilgilenme ve uygulama düzeylerinde ele alınmıştır.

Kredili ders sistemine göre hazırlanan Uygulamalı Türk Dili, iki ciltten oluşmakta; her iki cilt de 6 bölüm içermektedir. Her bölümde metin inceleme, sözlü ve yazılı anlatım, dil ve yazım bilgileri ve bunlarla ilgili uygulamalar (alıştırmalar) yer almaktadır.

Uygulamalı Türk Dili, YÖK’ün Türk Dili dersi için öngördüğü çerçeve program bağlamında öğrencilerin anlama (dinleme / izleme anlama) ve anlatma (konuşma, yazma) becerilerini “öğrenci odaklı“ bir eğitim anlayışıyla geliştirmeyi amaç edinmektedir. Her bölümde temel toplumsal kavramlardan bir ya da birkaçı işlenmekte; bölüm sonlarında o bölümle ilgili yararlanılan kaynakların adları verilmektedir. Bölümler, ayrıca işlenen konulardaki başka metinlerle de zenginleştirilmiştir. Kitabın sonuna da verilen ödevleri hazırlamak, genel kültürü arttırmak için ilk elde başvurulacak kaynakların konularına göre sınıflandırılmış bir listesi eklenmiştir.

YÖK’ün üniversitelerdeki Türk Dili dersleri için hazırladığı çerçeve yönetmeliğine uygun olarak hazırlandığı bildirilen Uygulamalı Türk Dili kitabı, gerek metinlerin seçimi, gerek kuram ve uygulamanın bütünleştirilmesi açısından üniversitelerimizdeki Türk dili derslerine yeni bir boyut katacak niteliktedir. Yazarının orta ve ilköğretimde uzun yıllara dayanan deneyimlerini de yansıtan kitap altı bölümden oluşmaktadır. Önsözün ardından öğretmen ve öğrencilere dersin amaçları ve daha verimli hale getirilmesi için yapılması gerekenler açıklanmakta, daha sonra altı temel izlek sıralanmaktadır. Her biri bir bölüm oluşturan bu izlekler (Cilt 1 için) sırasıyla ’dil ve iletişim; cumhuriyet ve demokrasi; aydınlar ve toplum; kültür ve uygarlık; sanat, yaratıcılık ve toplum ve sevgi ve dostluk’ olarak belirlenmiştir. Her bölümde o bölümün amaçları açıklanmakta, bunu ön hazırlık, anlama-kavrama, bilgilenme ve uygulama-alıştırma bölümleri izlemektedir. Seçmeci bir yöntemle ele alınan bu çalışmalar, örnek metinlere dayandırılmakta, daha sonra da özgür okuma metinleri konunun değişik boyutları irdelenmeye çalışılmaktadır. Yusuf Çotuksöken bunlarla da yetinmemiş, her bölümün sonunda kitap önerileri sunmuştur. Türkçe dersinin bir kültür dersi olduğu bilincini taşıyan yazar bunu da yeterli görmemiş, kitabın sonuna nerdeyse bütün kültür kavramlarını kuşatan (adalet, ahlak, anayasa, Atatürk devrimleri, basın, batılılaşma, bilgi, bilim, çağdaşlaşma, çevre, demokrasi, dil-edebiyat, eğitim, felsefe vb. yaklaşık 150 temel kavram alanı) kapsamlı bir kaynakça eklemiştir.

Seçilen metinler, önerilen yöntem, kuram-uygulama bağlantısının kurulması için gösterilen özen ve nitelikli baskı gözönüne alındığında bu kitabın önümüzdeki dönemlerde üniversitelerimizde Türkçe öğretimi için yeni ve güvenilir bir seçenek oluşturacağına kuşku yoktur.
-Prof. Dr. Ahmet Kocaman-
(Arka Kapak)

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: