Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
UMUT YALAN (  )
Umut Yalan
Yorumları oku
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 160
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 18,52 TL
İndirimli Fiyatı
: 13,89 TL
Kazanılan Puan
: 42 NP
Barkod
: 9789944188005
Basım Yılı
: Temmuz 2018
Ürünün Tanıtımı

Roman ve öykü, şiir türü gibi bereketli bir alan değil, yazınımızda Türkiye’deki yayınlanan sanat ve edebiyat dergilerinin tümünde (aşağı-yukarı her sayısında) yeni bir ozanın adına, yeni bir şiire restlamak müm-kün ama öykü türünde yeni bir ‘ad’a rastlamamız ne yazık ki, çok ender oluyor. Doğal ki bu durum, öykü ve roman türünün zor bir uğraş olduğunu kanıtlıyor bize.


Bu zor işlerdeki yeni adları saymak da güç, şu an anımsadığıma göre; Şükran Farımaz, Cemil Ka-vukçu, İzzet Kılıçlı ve Taki Akkuş, son yıllarda, dergilerdeki öyküleriyle dikkati çeken yazarlar.


Taki Akkuş’a gelince, O’na Anadolu’nun boz kırında yeşeren çiçeklerden biri, diyeceğim. Zara’da yeşerip, Sivas’ta boy veren bir kır çiçeği. Nitekin kır kökenli olduğu için, özüne uygun bir seçimle, yarının büyüklerine adadığı ikinci yapıtına, “Kır Çiçekleri” adını veriyor.


Kuşkusuz Akkuş’un “Umut Yalan” adını taşıyan ilk öykü kitabında da kırsal kesimin, genelde Ana-dolu yaşamının ve insanının dayanılmaz çilesini ve engelleyici doğa koşullarını başarı bir şekilde yansıt-tığına tanık olmuştuk.


Akkuş’un yansıttığı çevre ve olaylar, Anadolu’yu bilmeyenler için, şaşırtacak denli çarpıcı ve ilginç-tir. Uygarlığın doruk noktasına eriştiği çağımızda, ilkel yaşamıniçindeki dayanılmaz çileyle boğuşan, yaşamak için çırpınan insanların yazgısı; kişinin yüreğini burkacak, kanatacak denli acıdır.


Kuşkusuz, kişinin yüreğini burkan bu dramatik yaşamın nedenlerini “yazgıya bağlamaz, Taki Ak-kuş. Yaşam boyu süre gelen töresel çelişkileri, ilkel bağnaz inançları, giderek toplumsal çelişkileri, bütü-nüyle sağlam bir gözlemci. Yaşadığı çevrenin bireyi ve tanığı olarak olayların bilincindedir.


Akkuş’un anlatım tekniğine gelince, genelde kırsal kesimi ve bu ortamın insanlarını yansıtmasına karşın, yerel deyişlerle öykülerini boğmuyor, zedelemiyor. Bu deyişlere, kimi diyaloglarda (gerek duyul-duğu yerlerde),ölçülü ve dengeli bir biçimde başvuruyor.


“Umut Yalan” ağırlıklı olarak feodalizmin aynalığını yaparken, salt yansıtıcı değil, yanlışların kalın çizgilerle belirlendiği doğru bilinci yönlendiren bir görev de yerine getiriliyor.


Feodalizmin çözülüşü, kapitalist ilişkiler, kimi yerdeki birliktelik çok iyi gözlemlerle aktarılıyor, kimi kendi gerçeği içinde sonlandırılırken, kimi de yazarın müdahalesiyle asıl istenen, olması gereken gerçeğe yönlendiriliyor. Burada sanatçı kimdir? İn sorgulanması sorgulanıyor denebilir.


Taki Akkuş’un “Umut Yalan” adlı öykü kitabı, yeni bir arayışın adı olabilir. Yaşamı masaya yatımak önemli değil ama masaya yatırılan yaşamın sanatsal ameliyatı önemli. Taki Akkuş kurgusu, dili ve göz-lemlerindeki derinlikle bu ameliyatı başarıyla sonlandırıyor.


“Umut Yalan” ve Taki Akkuş öykücülüğümüzün solunum yollarını genişletecektir.

Bu ürünü 220 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: