Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ULUSLARARASI İLİŞKİLER (GÜNCELLENMİŞ ÜÇÜNCÜ BASKI) ( ULUSLARARASI İLİŞKİLER (GÜNCELLENMİŞ ÜÇÜNCÜ BASKI) )
Uluslararası İlişkiler (Güncellenmiş Üçüncü Baskı)
ULUSLARARASI İLİŞKİLER (GÜNCELLENMİŞ ÜÇÜNCÜ BASKI) ( ULUSLARARASI İLİŞKİLER (GÜNCELLENMİŞ ÜÇÜNCÜ BASKI) )
Barkod
: 9-789758-752126
Basım Yılı
: 2006
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16*24
Sayfa Sayısı
: 620
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%8 İNDİRİM
Liste Fiyatı
30,00
İndirimli Fiyatı
27,60
Kazanılan Puan
83 NP
Bu kitabı 4,60 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 419 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Vefa Toklu'un "Uluslararası İlişkiler" kitabı, dış politika konularını merak eden ve izleyenler için başucu kaynaklarından olmaya aday. Kara Harp Okulu öğretim elemanlarından Albay Vefa Toklu, güç ve uzun bir geçmişi olan uluslararası ilişkiler konuları ile Türkiye'nin dış politika sorunlarını, konuların karmaşıklığı içinde kaybolmadan çözümlemeyi başarıyor. Kitabın ABD'nin 'önleyici savunma' doktrini, Kıbrıs süreci, Ege sorunları, su sorunu gibi tartışılan güncel konuları da içermesi, kitaba olan ilgiyi artıracak nitelikte.
Kitap, 7 temel bölümden oluşuyor: Temel Kavramlar ve Teori, Uluslararası İlişkilerin Aktörleri, Uluslararası Hukuk, Diplomasi, Uluslararası Politika, Uluslararası Uyuşmazlıklar, Türkiye'nin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklar.
Vefa Toklu, kitabında 'Türkiye'nin dış politika hedeflerini' incelerken, uluslararası sistemde son yıllarda ortaya çıkan köklü değişiklikler ile Türkiye'nin çevresindeki sorunların çözümlenmesi ve yumuşatılmasının zorluklarına işaret ediyor. Vefa Toklu, kitabın son bölümünde Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası uyuşmazlıklardan; Musul sorunu, Ege'de kara suları ve kıta sahanlığı uyuşmazlığı, hava sahası ve komuta sorunları ile su sorunu ve Kıbrıs'ı ayrıntılı olarak inceliyor. Özellikle Ege sorunları ve su sorununa ilişkin bölümler, teknik yönleri nedeniyle karmaşık bulunan konuyu öğrenmek isteyenler açısından oldukça yararlı bilgiler sunuyor. Toklu, Türk dış politikasında su sorunu ve uluslararası hukuk alanındaki birikimini bu bölümde aktarıyor. (Ayhan Şimşek: Cumhuriyet Strateji Eki, 18 Ekim 2004)
Bölümlere ilişkin detaylarda ise ilk bakışta göze çarpan başlıklar şöyle: Teori ile ilgili genel bilgi, analiz düzeyi, teorideki son yaklaşımlar, günümüz uluslararası ortamı, ABD – AB arasındaki zımni anlaşma, 'belirsiz iki kutupluluk', ulus devletle ilgili gelişmeler, self - determinasyon, boğazlarla ilgili düzenlemeler ve gelişmeler, Avrupa Ahengi, Milletler Cemiyeti, Birleşmiş Milletlerin son dönem faaliyetleri, AB genişleme süreci, Avrupa Konseyi, NATO ile ilgili yeni yapılanma, KEİT, Blackseafor, azınlıklar, mülteciler, terörle ilgili gelişmeler, insan haklarının uluslararası koruması – AİHM'in yeni yapısı, uluslararası hukuk iç hukuk ilişkisi, savaş (silahlı çatışma) hukuku, Yugoslavya ve Ruanda uluslararası mahkemeleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi, silahlı çatışma hukukunda sorumluluk, diplomasi tasnifi, silahsızlanma, silahlanma, uluslararası politikada ekonomik yöntemler, küreselleşme, Türkiye'nin dış politika hedefleri, 'strajedi', uluslararası uyuşmazlıkla ilgili yeni yaklaşım, uluslararası mahkemeler, BM'nin uyuşmazlık / çatışma çözümü, barışı destekleme harekatları, meşru müdafaa - önleyici müdafaa, Musul sorunu, kıt'a sahanlığı ile ilgili uluslararası hukuk gelişmeleri, su sorunu ve Kıbrıs'la ilgili son gelişmeler.

Ayrıca kitaba; Montreux Sözleşmesi'nin ilgili maddeleri, Magna Carta, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ilgili maddeleri, uluslararası ilişkilerle ilgili kavramları kapsayan bir sözlük ve kavram indeksi de ilave edilmiştir.

Kitap üçüncü baskıya hazırlanırken; 2004 Haziranından bu yana AB ile ilişkilerdeki gelişmeler, BM'nin insan hakları konusundaki yeni yapılanması, uluslararası ortamda ortaya çıkan hususlar yeniden ele alınmış, yeni veriler doğrultusunda bazı bilgiler güncellenmiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: