Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
ÜLKÜCÜLÜKTEN TEPKİSEL MİLLİYETÇİLİĞE ( MHP’NİN İDEOLOJİSİ VE SEÇMEN EĞİLİMLERİ )
Ülkücülükten Tepkisel Milliyetçiliğe
ÜLKÜCÜLÜKTEN TEPKİSEL MİLLİYETÇİLİĞE ( MHP’NİN İDEOLOJİSİ VE SEÇMEN EĞİLİMLERİ )
Barkod
: 9786054023356
Basım Yılı
: 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 18 x 27 (cm)
Sayfa Sayısı
: 120
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
13,89
İndirimli Fiyatı
11,81
Kazanılan Puan
35 NP
Bu kitabı 1,97 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 324 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Mhp’nin 12 Eylül 2010 referandumunda ‘Hayır’ tutumunu benimsemesi, İç Anadolu’daki seçmeninin bir kısmında ciddi rahatsızlıklar oluşturdu. Mhp’nin ülkücü değerlere sahip seçmeni, partinin ‘Hayır’ kararını eleştirerek, referandumu destekleyeceğini duyurdu. Bu rahatsızlık ve tartışmanın kamuoyuna açık bir şekilde dillendirilmesi, pek çok soruyu gündeme getirdi: Mhp’de siyasal tutumları birbirinden farklı seçmen blokları mı vardı? Farklı seçmen blokları, hangi siyasi başlıklarda aynı, hangilerinde farklı tutumu benimsiyordu? Mhp’deki taban farklılığı, coğrafi bir konumlanmaya indirgenebilir miydi? Mhp bu farklı eğilimlere sahip seçmenini hangi söylem ve enstrümanlarla bir arada tutmayı başarıyordu?

Elinizdeki çalışma, bu sorular akılda tutularak, Orta Anadolu ‘muhafazakar milliyetçiliği’ ile 1990’lar sonrası Güney sahil şeridi ve Batı Ege’de ortaya çıkan ‘tepkisel milliyetçilik’ anlayışları arasındaki benzerlik ve farklılıkları anlamaya yönelik bir çabayla hazırlandı. 14 ilde 83 Mhp’li katılımcıyla yapılan görüşmeler, mezkur soru ve arayışlara cevap teşkil edecek önemli bulgular sağladı.


Bulgular, Mhp tabanında, belli başlıklarda görüş farklılıklarının mevcut olduğunu ancak bu farklılıkların siyasi tutumlara yansıyacak bir ayrışma veya taban ikiliği düzeyinde olmadığını göstermektedir. Mhp tabanının ayrışma alanını oluşturan yaşam tarzı tartışmaları ve farklılaşma alanını teşkil eden Türklüğün ve milliyetçiliğin tanımı ve İslam’ın milliyetçilik anlayışındaki yeri gibi konular, seçmenin siyasi tutumu üzerinde belirleyici olmaktan uzaktır. Mhp seçmeni arasındaki görüş farklılıkları, seçmen bloklarını coğrafi veya ideolojik eksenler üzerinden ayrıştırmaya izin vermemektedir. Öte yandan, son on yılın siyasal gündemini belirleyen ve siyasi partileri pozisyon almaya iten, asker-siyaset ilişkileri, askeri personele yönelik darbeye teşebbüs davaları, Kürt sorununun çözümüne ve Pkk’ye yer bırakmayacak bir ortak algı ve tutum söz konusudur. Bu tablo, Mhp’nin, statüko ve değişime direnç hattında tabanını tahkim ettiğini ortaya koymaktadır. Bu gün itibariyle, katılımcılarla gerçekleştirilen görüşmelere de yansıdığı üzere, Mhp’nin taban ikiliği son bulmuş görünmektedir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: