Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
UÇURUMA ATILAN İLK ADIM VE KAYMAKAM MUSTAFA (  )
Uçuruma Atılan İlk Adım ve Kaymakam Mustafa
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 478
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 19,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 15,20 TL
Kazanılan Puan
: 46 NP
Barkod
: 9786051286686
Basım Yılı
: Aralık 2014
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Türk insanı içinde yaşadığı toprağına bağlıdır. Ekonomik, sosyal veya siyasi nedenlere maruz kalsa bile köyündeki toprağını terk etmek istemez. İçinde yaşadığı toprak onun için kutsaldır. Ayrıca evi, tarlası, çayırı hatta merası, kısacası yaşadığı toprak parçası onun onurudur, namusudur, şerefidir dahası her şeyidir. Ona el uzatana asla taviz vermez, kanının son damlasına kadar mücadele eder.


Ancak onun yaşadığı topraktan uzaklaşmasını sağlayan önemli nedenlerden biri, ülkenin bazı bölgelerinde yaşanmakta olan feodal sistemdir. Bu sistemin getirmiş olduğu, aşiret düzeni, ağalık, şeyhlik baskısı, töre ve herhangi bir nedenle ortaya çıkmış olan kan davalarıdır. Ailesini korumak için onları yaşadığı topraktan koparıp büyük kentlere göçmeye zorlar. Köylerimiz geleneksel yapıları ile içe kapalıdır. Günümüzde şehirler, bilhassa metropoller birer çekim merkez hâline getirilmiştir. Bu nedenle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirler çoğunlukla gençler için birer çekim merkezidir. Ekseriyetle göçler de bu kentlere yapılır. Uçuruma Atılan İlk Adım, işte böyle bir duruma maruz kalan bir ailenin başından geçenlerin hikâyesidir.


Köylerdeki yaşam biçimleri, kullanılan ev tipleri, halkın inancı, maddi manevi kültür yapısı, din ve eğitim politikalarının kendine has bir işleyiş şekli vardır. Geçim seviyeleri birbirine yakındır. Bunları yaşadığı yerde bırakıp büyük kentlere göçen ailelerin çoğunlukla gecekondu bölgelerine yerleşmiş olduğu, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden çok büyük sıkıntılara düştükleri görülmüş ve yaşanmıştır. Birçok ailenin, gençlerini kötü yoldan uzak tutmak için çırpınmasına rağmen başarılı olmadıkları bir gerçektir. Terör, mafya vs. yeraltı teşkilatlarının eline düşenler daha fazla köylerden göç eden saf ve temiz ailelerin çocuklarıdır.


Alihan İren - Milli Eğitim Bakanlığı Emekli Başmüfettiş

Bu ürünü 153 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: