Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
TÜRKİYEDE YÖNETEN VE YÖNETİLEN - ADEM ÇAYLAK (  )
Türkiyede Yöneten ve Yönetilen - Adem Çaylak
TÜRKİYEDE YÖNETEN VE YÖNETİLEN - ADEM ÇAYLAK (  )
Barkod
: 9786054974030
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 20
Sayfa Sayısı
: 452
Cilt Durumu
: Amerikan Cilt
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%5 İNDİRİM
Liste Fiyatı
27,78
İndirimli Fiyatı
26,39
Kazanılan Puan
79 NP
Bu ürünü 99 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
TÜRKİYE’DE YÖNETEN
ve
YÖNETİLEN

Adem ÇAYLAK

 
Üçüncü Baskıya Önsöz

 
Bu çalışma, daha önce Vadi ve Kadim yayınları tarafından yayınlanmış olan Osmanlı’da Yöneten-Yönetilen İlişkisi baslıklı kitabımla, farklı yerlerde yayınlanan makalelerimin birleştirilmesinden meydana gelmiştir. Kitap ile bağımsız makaleler, tarihsel sıralamaya uygun belirli bir mantık çerçevesinde bir araya getirilmiştir. Osmanlı’da yöneten- yönetilen ilişkilerini analiz eden ilk kitap, çalışma konusunu Osmanlı yenileşme (modernleşme) sürecine kadar (I. Meşrutiyete kadar) ele almaktaydı. Elinizdeki çalışma ile Osmanlı’nın son dönemleri dahil olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti sürecinde Kemalist Tek-parti döneminden 2000’li yılların basında iktidara gelen Ak Parti’ye kadar, Türkiye’nin siyasi hayatındaki yöneten-yönetilen ilişkileri de inceleme kapsamına alınmıştır.

  Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yönetenyönetilen iliskilerini eleştirel bir perspektifle çözümleyen elinizdeki çalışmada, 1980’li ve 1990’lı yılları inceleyen bölümler eksik olmakla birlikte (daha sonraki baskılarda bu eksiklik giderilecektir), çalışmanın, Türkiye’de yöneten-yönetilen iliskilerinin dayandığı temeli ve zihniyet dünyasını anlamak isteyenler ve sosyal bilimler alanında çalşan akademisyen ve öğrenciler için iyi bir başvuru kaynağı olacağı düşünülmektedir.

  Elinizdeki çalısma içinde geçen ilk kitap ve makalelerin her biri, Türkiye’nin siyasi hayatına iliskin klasik çalısmalar olmasının ötesinde bir amaç ve içerikle yazılmış olup, daha çok Türk-İslam imparatorluklarından günümüze değin Türkiye’de çarpık iktidar-muhalefet iliskilerinin toplumsal boyutlarını inceleyerek, muhalefetsizliğimizin nedenlerini ortaya koymaya çalışmaktadır.

  Osmanlı’da yöneten-yönetilen ilişkilerini elen alan ilk kitabın ilk haline hiç dokunulmamıştır. Dolayısıyla ilk kitaba ilişkin giriş ve sonuç yazıları aynen korunmuştur. Bağımsız makalelerinin her birinin giriş ve sonuç yazıları olduğu için elinizdeki çalışma için ayrıca genel bir giriş ve sonuç bölümü kaleme alınmamıştır.

  Son olarak, ilk kitap ile bağımsız makalelerin bir araya getirilmesi, dipnot uyumsuzluklarının giderilmesi ve kaynakçanın yeni baştan gözden geçirilmesi gibi hususlarda özverili çalışması ile yardımını esirgemeyen asistanım Melike Argıt ile metni okuyarak katkıda bulunan kardeşim Hüseyin Baran’a teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca elinizdeki çalışmanın siz değerli okurlarla buluşmasına vesile olan başta Barış Gezerkaya olmak üzere Savaş Yayınları’nın tüm çalışanlarına teşekkür ederim.

 
Adem Çaylak
Ankara, Şubat 2014
 

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: