Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TÜRKİYE TARİHİ: ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ - CİLT 2 ( TÜRKİYE TARİHİ: ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ - CİLT 2 )
Türkiye Tarihi: Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi - Cilt 2
TÜRKİYE TARİHİ: ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ - CİLT 2 ( TÜRKİYE TARİHİ: ATATÜRK İLKELERİ VE İNKİLAP TARİHİ - CİLT 2 )
Barkod
: 9786054220465
Basım Yılı
: 2012
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16,5x24 cm
Sayfa Sayısı
: 160
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
35,00
İndirimli Fiyatı
31,50
Kazanılan Puan
104 NP
Bu kitabı 5,25 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 222 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Bu kitap üniversitelerde iki dönem halinde okutulan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi için hazırlanmıştır.

İkinci cildi iki ciltlik set halinde yayınlanan Türkiye Tarihi 1-2 kitaplarının ikinci olan çalışmadır ki, şu başlıkla yayınlanmıştır:

Türkiye Tarihi 2, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi (1923-1991).

İlk cilt 1789-1923 yılları arasında özellikle Osmanlı Tarihi’ne yoğunlaşmış, Kurtuluş Mücadelesi ile birlikte Lozan Barış Anlaşması’nı ele alarak tamamlanmıştı. Burada kaldığımız yerden devam ederek 1991 yılına kadar Türkiye ve kısaca dünyadaki gelişmeleri, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarıyla incelemeye çaba gösterdik.

Kitap 8 bölüme ayrılmış, her bir bölüm birbirini takip ederek kronolojik bir düzen meydana getirmiştir.

Öncelikle iki savaş arasında dünyadaki gelişmeler kısaca ele alınmış, ardından Türkiye’ye dönülüp tek partili yıllar tartışılmıştır. Böylece dünyadaki gelişmelerle birlikte, karşılaştırmalı bir biçimde Türkiye Tarihi yazılmıştır.

Karşılaştırma ve evrensel boyutlarda Türkiye’yi değerlendirme maksadıyla İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası üzerinde de durulmuş, ardından yeniden Türkiye Tarihi ayrıntılı bir biçimde kaleme alınmıştır.

Dolayısıyla bu çalışma, Türkiye’yi karşılaştırmalı bir biçimde ve evrensel ölçekte ele alıp araştırmaya çaba göstermiştir.
-----------------
Önsözden. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi derslerine ait ders notları ve kitapları öğrenci-ler tarafından genellikle “malumun bir daha, bir daha ilanı” olarak algılanır. Zaten bildiklerinin tekrar onlara belletilmeye çalışıldığı hissi doğrusu gerçek-likten çok da uzak değildir. Çünkü bu ders ilk öğretimden itibaren, -müfredattaki tanımına bağlı kalınırsa- eğitim her seviyesinde, aynı konu başlık-ları, aynı çıkarsamalar, aynı kronoloji ve metotla yer alır. Bu sabitlenmiş yerin iki temel karakteristiği vardır: 1- Anlatı yalnızca 1918/1919-1938 dönemini kapsar. 2-Anlatı illa ki “biz bize benzerizci”, “sui generis” bir çizgide kurgula-nır. Bu anlatıya uluslararası ortam ancak bir tehdit unsuru olarak yahut bir teh-didin bertaraf edilmesi çerçevesinde sızabilir. Bu tip İnkılap Tarihi ders kitapla-rını okuyan ve bu kitaplardan başka Türkler ve Türkiye Tarihi ile ilgili bilgilenme imkanı olmayan birinin, Türkleri, zaman zaman dış mihrakların saldırılarıyla boğuşan ama onun dışındaki dönemlerde kendi gezegeninde, kendi başına yaşayan bir uzak halk olarak algılama ihtimali oldukça yüksek… Bizi, lütfen diğer kitap ihtiyaçlarınızda da hatırlayınız :)

Eray Yılmaz’ın kitabı “değişmez, değiştirilmesi teklif edilmez” nitelikteki bu iki anlatı sabitlemesini kırıyor. Çünkü;

1. Türkiye Cumhuriyeti Tarihi 1991 yılına kadar üstelik sadece siyaseten de değil -kültürel, toplumsal ve ekonomik olarak- kendi içerisindeki kırılmala-rı, dönüşümleri, dönemsel dinamikleriyle ele alınıyor.

2. Her bir dönemin anlatımına söz konusu dönemin global dinamikleri, bir tür zamanın ruhunun tasviriyle başlanıyor, böylece Türkiye karanlık gecede tek başına yol alan bir yıldız olmaktan çıkıp, yolculuğu zamanlı-mekanlı-çok aktörlü bir dünya çerçevesine oturuveriyor.

Özetle öğrenciler açısından son derece ufuk açıcı, faydalı ama aynı zamanda da okuması keyifli bir eser ortaya koymuş Eray Yılmaz. Ayrıca her bölümün sonu-na eklenen özetler, bölüm içi bilgileri sıkıştırılıp yoğunlaştırarak tekrar öğrencilere sunmak üzere tasarlanmış. Yine bölüm sonlarına eklenen sorular, ana metne, sıkıştırılmış özete rağmen kaçıp kurtulmaya çalışan son öğrencileri de yakalıyor. - Prof. Dr. Esra Danıcıoğlu TAMUR
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: