Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TÜRKİYE SELÇUKLULARINDA MESLEKLER (  )
Türkiye Selçuklularında Meslekler
TÜRKİYE SELÇUKLULARINDA MESLEKLER (  )
Barkod
: 9786057931665
Basım Yılı
: Ocak 2020
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 288
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%22 İNDİRİM
Liste Fiyatı
33,00
İndirimli Fiyatı
25,74
Kazanılan Puan
77 NP
Bu ürünü 292 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Bu araştırmada Türkiye Selçukluları devrinde serbest meslek sahipleriyle ilgili olarak 250’ye yakın unvan tespit edilmiştir. Türkiye Selçukluları devrinde bu kadar meslek unvanının tespit edilmesi, o dönemde Anadolu’daki esnaf, zanaatkâr ve sanatkâr sınıfının toplum hayatında zirvede olduğunun bir işaretidir.

Çalışmamız genelde Orta Anadolu’ya ait söz gelişi, Konya, Kayseri, Kırşehir, Erzincan ve Sivas gibi şehirlerle kısıtlı kalmasına rağmen, bugün organize sanayi bölgeleri dediğimiz yerlerin daha o zamanda öncülerinin meydana geldiğini, aynı cins meslek gruplarının bir arada çarşılar (suk) meydana getirerek çalıştıklarını görüyoruz. Yine o dönemdeki hanlar ise bugünkü iş merkezlerinin öncüleriydi. Ayrıca bunlardan bir kısmı tarihî çarşılar olarak hâlen eski işlerliğini korumaktadır. Bir kısmı yok olmasına rağmen semt pazarları insanların her türlü ihtiyaçlarını gidermek için başvurdukları önemli alışveriş merkezleridir.

Meslek unvanlarından Farsça olan bazılarının sonuna Türkçede meslek yapmak eki cı-çi ilâve edilmiş olup, bunlar bugün de varlıklarını sürdürmektedirler.

Zaman zaman özellikle yabancıların yaptıkları araştırmalarda Anadolu’da yaşayan zanaatkâr ve ticaret erbabının çoğunlukla gayr-i Müslimlerden oluştuğu ileri sürülmektedir. Ancak bu çalışmamız sırasında, yazılanların aksine özellikle 13. yüzyılda Anadolu’da Türk-İslâm toplumunun iş hayatında artık çoğunluğa sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Selçuklu dönemindeki meslekler bugün için değişmiş midir? Selçuklu döneminde tespit ettiğimiz mesleklere bakarsak, bugün için büyük bir kısmı seri imalata geçmeleri veya fabrikasyon çalışmalarına rağmen meslek unvanlarını korumuşlar, bir kısmı da meslek unvanlarını değiştirerek varlıklarını sürdürmüşlerdir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: