Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TÜRKÇENİN YABANCİ DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE ŞİİR METİNLERİNDEN YARARLANMA ( TÜRKÇENİN YABANCİ DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE ŞİİR METİNLERİNDEN YARARLANMA )
Türkçenin Yabanci Dil Olarak Öğretiminde Şiir Metinlerinden Yararlanma
TÜRKÇENİN YABANCİ DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE ŞİİR METİNLERİNDEN YARARLANMA ( TÜRKÇENİN YABANCİ DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE ŞİİR METİNLERİNDEN YARARLANMA )
Barkod
: 9786051337418
Basım Yılı
: Şubat 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 X 23.5
Sayfa Sayısı
: 175
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Aynı gün kargo
(16:00'a kadar geçerli)
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
23,00
İndirimli Fiyatı
18,63
Kazanılan Puan
56 NP
Bu kitabı 3,11 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 995 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Dil, iletişimi ve kültürün devamlılığını sağlayan bir varlıktır. Bu yönüyle dil öğretimi, büyük bir önem arz etmektedir. Yıllardır dil öğretimiyle ilgili birçok çalışma yapılmakta, dergiler basılmakta, toplantılar düzenlenmektedir. Ancak ne yazık ki dil öğretiminin sorunları aşılamamaktadır. Dil öğretiminin bazı bilgiler aktarma yoluyla yapılmasının yanlış olduğu, örneklerden, dolayısıyla da dilin kendisinden hareketle yapılması gerektiği söylense de sonuç değişmemektedir. Dil ya ezber yoluyla öğretildiği için kalıcı olmamakta ya da hiç öğretilememektedir. Bu çalışmada şiirlerden hareketle hazırlanan etkinlikler yoluyla Türkçe öğretiminin hedef kitlenin dil öğrenme başarısına nasıl bir etkide bulunduğu araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan “Giriş“te problem durumu ele alınmış dil, ana dil, ana dili, kültür kavramlarına yer verilmiştir. Dil öğretiminin asıl amacı dil becerilerini geliştirmek olduğundan dil bilgisi öğretiminde yararlanılan öğretim yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Dil öğretiminde dikkate alınması gereken ilkeler sunulmuştur. Dil öğretiminin daha nitelikli yapılmasında bu konudaki sorunların tespitinin önemli rol oynayacağı düşünüldüğünden Türkçenin yabancılara öğretiminde karşılaşılan sorunlarla ilgili ve bunların kaynağına ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Sunulan yeni materyal, amaca uygun olduğu düşünülen şiir türündeki metinlere göre hazırlanmıştır. Türkçe öğretiminin geçirdiği evreleri görmek çalışma açısından yararlı bulunmuştur. Çeşitli araştırmacıların görüşleri doğrultusunda çalışmanın konusunu oluşturan Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde şiir metinlerinden yararlanma yönteminin niteliği ve nasıl yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı, problem cümleleriyle ifade edilerek; önemi, ilgili çalışmalar özetlenerek vurgulanmıştır. Çalışmanın varsayım ve sınırlılıklarından sonra kavramsal çerçeve içerisinde söz edilen ancak hakkında açıklama yapılmayan bazı temel kavramlar da tanımlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü ise “Sonuçlar ve Öneriler“dir. Bu bölümde araştırma sonunda ulaşılan bulgulardan yola çıkarak bazı öneriler geliştirilmiştir. Yabancılara Türkçe öğretimi konusunda sınırlı sayıda makale, tez ve kitap bulunmasına rağmen araştırma sonucu elde edilen kaynakların hemen hepsine çalışma içerisinde atıfta bulunulmuş ya da doğrudan yer verilmiştir. Kaynakçada da söz konusu kaynaklara yer verilmiştir. Kitabın sonunda, Yabancılara Türkçe Öğretiminde kullanılması öngörülen şiirlerden oluşan bir Antoloji bulunmaktadır. Bu kitap, 2012 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde kabul edilen yüksek lisans tezimizin genişletilmiş hâlidir. Çalışma, her ne kadar bir yüksek lisans eğitimi sürecinde tamamlanmışsa da yaklaşık yedi yıllık bir birikimin nihayetidir. Yabancılara Türkçe öğretimi alanına yeni bir ses getireceği düşünülen kitabın, Türkçe öğretimine emek verenlere yol göstereceğini umuyoruz.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: