Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TÜRK SİYASİ TARİHİNDE DEMOKRAT PARTİ 1946-1960 (  )
Türk Siyasi Tarihinde Demokrat Parti 1946-1960
TÜRK SİYASİ TARİHİNDE DEMOKRAT PARTİ 1946-1960 (  )
Barkod
: 9789756565681
Basım Yılı
:
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 641
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Bu ürünü 872 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Türk demokrasi tarihinde 1945-1960 dönemi, önemli bir dönüşüm sürecini oluşturmasına ve yakın tarihimize denk düşmesine karşın, bugüne kadar temel kaynaklara dayanılarak bu konuda ayrıntılı ve yansız bir inceleme yapılmış değildir.
Bu döneme ait bilgilerimiz, genellikle temel kaynaklara inilmeden ve yanlı bir yaklaşımla yazılan yayınlar ile sınırlı sayıda yapılan akademik araştırmalardan ibaret kalmıştır.
Bu çalışmanın ilk bölümünü oluşturan 1945-50 döneminde; henüz tek parti geleneğinden kurtulamamış, bütünüyle Batı’ya yönelmiş, liberalleşmeye çalışan, kendi iç muhalefetiyle uğraşmak zorunda kalan ve bütün siyasi koşulları, olanakları kullanarak iktidarı elinde tutmaya çalışan bir CHP ile; her ne pahasına olursa olsun, iktidarı ele geçirmeyi amaç edinmiş DP’nin doğuş-yükseliş nedenleri ile iktidar-muhalefet arasındaki mücadele üzerinde durulmaktadır.
Çalışmanın ikinci ve temelini oluşturan geri kalan bölümünde ise; 1950 seçimleri ile iktidara gelen DP’nin on yıllık iktidarı dönemindeki siyasi, ekonomik, toplumsal politikaları ele alınmakta ve Türkiye’de tek parti geleneğinin, bu defa da seçim sonuçlarından destek alınarak, siyasi mücadelenin yine iki parti arasında sürdürüldüğü, ilk elden ve temel kaynaklara dayanılarak, okuyuculara sunulmaktadır. Bu dönemle ilgili olarak, ilk defa tarafımızdan kullanılan DP’nin gizli grup tutanaklarından ilginç bilgiler verilmektedir.
Günümüzdeki tarihsel gelişmeleri anlamada, aydınlatmada ve gelecekteki olayların da yönlendirilmesinde yararlı olacağına inandığımız bu kitabın, tarihimizdeki önemli bir boşluğu dolduracağı umudundayız.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: