Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TÜRK REKABET HUKUKUNDA UYUMLU EYLEM VE BU EYLEMİN HUKUKİ SONUÇLARI ( ÖRNEK MODEL OLARAK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ VE MEHAZ OLARAK AB REKABET HUKUKU SİSTEMELRİNİN IŞIĞINDA )
Türk Rekabet Hukukunda Uyumlu Eylem ve Bu Eylemin Hukuki Sonuçları
TÜRK REKABET HUKUKUNDA UYUMLU EYLEM VE BU EYLEMİN HUKUKİ SONUÇLARI ( ÖRNEK MODEL OLARAK AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ VE MEHAZ OLARAK AB REKABET HUKUKU SİSTEMELRİNİN IŞIĞINDA )
Barkod
: 9789752955653
Basım Yılı
: Ağustos 2006
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 482
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 3 iş günü temin
%19 İNDİRİM
Liste Fiyatı
35,19
İndirimli Fiyatı
28,50
Kazanılan Puan
86 NP
Bu kitabı 4,75 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 154 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Türkiye’de rekabet hukukunun tarihi oldukça yeni sayılabilecek bir dönemi kapsamaktadır. Dünyada ise bu tarih ülkemize göre bir hayli eskidir. Türkiye’nin Avrupa Birliğine dahil olmak amacıyla başlattığı süreç ülkemizdeki çeşitli hukuki alt yapı eksikliklerini ortaya çıkarmış ve bunların tamamlanması amacıyla hızla kanunlaştırma çalışmaları yapılmıştır. Türk Rekabet Hukuku bu kanunlaştırma çalışmalarının başında gelenlerdendir. Mazisi hiç de eski olmayan bu Kanun ve uygulaması, beraberinde gerek içerdikleri müesseseler gerek farklı hukuk disiplinlerinin birlikte uygulanmasının gerekli olması nedeniyle yeni bir hukuk alanı açmış ve yeni sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Bu durum genç bilim insanlarının bu alanla ilgilenmelerin sağlamıştır.

Bu çalışmanın yazan Dr. Dilek Cengiz yukarıda andığım bu bilim insanlarından olup ortaya koyduğu eser itibariyle de en yetkinlerindendir. Yazarın doktora tezi olarak hazırladığı bu çalışmasında, teşebbüsler arasındaki rekabeti bozucu nitelikteki işbirliklerinin gerçekleştirilmelerinde tercih edilen yöntemleri özellikle uyumlu eylem kavramı çerçevesinde incelemektedir.

Uyumlu eylem kavramı, alenî anlaşmaların ve teşebbüs birliklerinin kararlarının dışında kalan, gizli veya örtülü yöntemlerle gerçekleştirilen bütün işbirliklerinin rekabet kanunlarının denetiminden kaçmalarının engellenmesine yönelik, yakalayıcı işlevi olan ve kesin sınırlarla tanımlanmaya uygun olmayan, gelişmeye açık bir kavramdır. Günümüzde özellikle iletişim teknolojisindeki gelişmeler, gizlilik veya örtülülük yöntemleriyle gerçekleştirilmeleri itibarıyla uyumlu eylemleri teşvik etmekte ve yeni boyutlar kazandırmaktadır. Böylece uyumlu eylemleri içeren gizli ve genellikle kompleks yapılı karteller, günümüzde en ağır kartelleri oluşturmakta, sayıları da hızla artmaktadır.

Bu durum rekabet otoritelerini uyumlu eylemlerle mücadelede etkin olabilmenin çözümlerini aramaya yöneltmektedir. Elinizde bulunan bu çalışma uyumlu eylem yapıldıktan sonra, uyumlu eylem yapılmadan önce mümkün olan çözümleri ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın yapılmasına doktora tez danışmanı sıfatıyla katılmış olmam Dr. Dilek Cengiz’in bilimsel yeteneklerini daha iyi tanımama sebebiyet verdi, kendisini çalışması nedeniyle bir kez daha kutlar, eserin jüri önünde savunulması sırasında dile getirdiğim Türk Hukuk hayatına katkılı olacağına dair inancımı bir kez daha yinelemek isterim.

- Prof. Dr. Mehmet Helvacı, Altunizade Ağustos 2006

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: