Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
TÜRK İSKAN SİSTEMİ (  )
TÜRK İSKAN SİSTEMİ (  )
Barkod
: 9786052070901
Basım Yılı
: Aralık 2019
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 336
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%20 İNDİRİM
Liste Fiyatı
40,00
İndirimli Fiyatı
32,00
Kazanılan Puan
96 NP
Bu ürünü 192 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Elinizdeki kitap bir “Türk iskan tarihi” araştırması değildir. “Büyük Türk göçü” adını alan ve X. yüzyılda İç Asya’da başlayarak asırlarca süren nüfus hareketleri dahilinde; İslamlaşarak batıya yönelen Türk topluluklarının, gerçekleştirdikleri uzun bir fetih, ilerleme ve iskan süreçleri üzerinde duran, “tarihi coğrafya” bakış açısına sahip bir araştırmadır.

Türkistan ve çevresinden, X. yüzyıl başlarından itibaren Türk toplulukların batıya göçe başlamasıyla asırlar boyu süren Büyük Türk göçü Azerbaycan, Anadolu ve Rumeli topraklarının Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için en önemli etkendir. Göçlerle önce Uc haline getirilen sahalarda, askeri fetihlerin arkasından, zorunlu ve gönüllü göçlerle iskan yapılmadığı sürece, başarıların kısa ömürlü kaldığını iyi bilen Türk yöneticileri, mutlaka fetihlerin ardından göçmenlerin iskanı uygulamasını gerçekleştirmişlerdir.

Bugüne kadar geçmişteki Türk iskanı konusu fazlasıyla ihmal edilmiştir. Her ne kadar bazı dar sahalar için geçmişteki iskana dair çalışmalar yapılmışsa da Türk iskanına bütüncül yaklaşan araştırmalar bulunmamaktadır. Bu açıdan elinizdeki kitap bir ilk olma niteliği taşımaktadır. Burada “Türk yerleşme/iskan sistemi” adını verdiğimiz ve kısaca “Uc-fetih-iskan döngüsü” şeklinde de formüle edilebilen süreç, Türklerin Azerbaycan, Anadolu ve Rumeli’ye gelişlerinden itibaren, tüm iskanın belirli bir sistem çerçevesinde yaşandığını, belirli yolları izlediğini ve tüm adımların planlı bir biçimde gerçekleştirildiğini iddia etmektedir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: