Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRK HALK EDEBİYATI EL KİTABI (  )
Türk Halk Edebiyatı El Kitabı
Yorumları oku
TÜRK HALK EDEBİYATI EL KİTABI (  )
%30 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 532
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 30,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 21,00 TL
Kazanılan Puan
: 63 NP
Barkod
: 3990000017305
Basım Yılı
: 2015
Ürünün Tanıtımı

Türk Halk Edebiyatı, işlediği konuları itibariyle; halkın dilini, duygu ve düşüncelerini, milli ve manevi inançlarını, milli birlik ve beraberlik ülküsünü, doğruluk ve dürüstlüğü, hoşgörü ve insan sevgisini vb. en mükemmel bir şekilde değerlendirmektedir. Böylesine zengin bir kültür potansiyeline sahip olan bu bilim dalını; hocalarımız M. Fuad Köprülü, Prof. Dr. Şükrü Elçin vb. lerinin ortaya koyduğu bilimsel verilerin ışığında bizler de bu sahada faydalı olmayı hedefledik ve bu bilim dalının çok geniş ve zengin olması sebebiyle de kitabımıza:


“Türk Halk Edebiyat El Kitabı“ adını vermeyi uygun gördük. Çünkü bu bilim dalı, tarihi seyir içinde diğer bilim dallarımızın da temelini teşkil etmiştir.


Otuz yıllık çalışmanın mahsulü olan elinizdeki bu “Türk Halk Edebiyat El Kitabı“ ile biz, Türk milletinin kültürel değerlerini, başlangıçtan günümez değen vermeye çalıştık. Burada bir yandan İslamincesi Halk Edebiyatı mahsulleri ve türleri hakkında kısa bilgiler verilirken, diğer yandan da kronolojik olarak Orta Asya sahası Türk Edebiyatından bazı anekdotlar ve belli başlı şahsiyetlerin eserlerinden örnekler verildi.


Anadolu sahasından da yine kronolojik olarak, 13-20. yüzyıllar arasında yaşayan Aşık ve dini-tasavvufi Türk Edebiyatına mahsus şahsiyet ve onların eserleri üzerinde duruldu.


Burada özellikle dini-tasavvufi Türk Edebiyatına ait türlürde yekpare bir şekilde özet olarak verildi.


Ayrıca Türk Halk Edebiyatı anonim ve ferdi mahsullerinin Türkçenin öğretimindeki fonksiyonları üzerinde duruldu. Özellikle Türkçeyi koruyan ve Türkçe ese sunan devlet yetkilileri ve Türkçeyi eserlerinde en güzel bir şekilde işleyen mutasavvufların çalışmaları ve eserlerinden de örnekler verilirken,


“Türkçenin tarihi ve zengin bir dili“ oluşu açıkça vurgulandı.


Bu çalışmamızda ayrıca, orta öğretim ve yüksek öğretimimizdeki “Halk edebiyatı öğretimi ve porgramları’nın önemi belirtildi. Çünkü bu edebiyatın, milletin dili, inancı, gelenekleri, kültürü ile hem halk arasında birleştirici, bütünleştirici bir rol oynamakla olduğu, hem de Divan edebiyatı ve Aşık edebiyatı arasında gerçekten bir “birleştirici köprü edebiyatı“ olduğu vurgulandı.


Kısacası bu edebiyat; dostluğu, birlik ve beraberliği, sevgiyi ve hoşgörüyü, tıpkı Yunus’un,


“Gelin tanış olalım,
İşi kolay kılalım,
Sevelim sevilelim,
Bu dünya kimseye kalmaz. “


mısraları gibi simgelemektedir.

Bu ürünü 260 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: