Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRK EDEBİYATINDA HZ. ALİ VE HZ. FATIMA MEVLİDLERİ (  )
Türk Edebiyatında Hz. Ali ve Hz. Fatıma Mevlidleri
Yorumları oku
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23 (cm)
Sayfa Sayısı
: 429
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 35,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 26,25 TL
Kazanılan Puan
: 79 NP
Barkod
: 3990000016634
Basım Yılı
: 2012
Ürünün Tanıtımı

Türk kültür ve edebiyat tarihine bakıldığında Hz. Muhammed’e duyulan sevgi ve saygı hislerinin vücuda getirdiği sayısız eserlerle karşılanır. Divan edebiyatında bu vesileyle kaleme alınan türlerin en önemlisi ve meşhuru ise mevliddir. Türk edebiyatında mevlid, başta Süleyman Çelebi’nin Necat’ı olmak üzere çok sayıda örneği bulunan yaygın bir edebi türdür.


Hz. Muhammed’le özdeşleşen bu edebi türün zamanla diğer din büyükleri için de kaleme alındığı görülmektedir. Bu bağlamda özellikle divan edebiyatında Hz. Ali ve Hz Fatıma’nın doğumlarını anlatan eserlere de rastlanmaktadır. Nicelik ve nitelik bakımından Hz. Muhammed mevlidlerinden etkilenen, hatta bazı yönleriyle onların bire bir benzeri olan bu eserler Hakkında ilk defa bu kadar kapsamlı bir çalışma yapıldığını belirtmeliyiz.


Elinizdeki kitap iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Hz. Ali için yazılmış dokuz mevlid ele alınmış, bu mevlidlerin şekil ve muhteva özellikleri hakkında ayrıntılı bir inceleme yapılmış, literatürde yer almayan üç yeni mevlid metni ortaya çıkarılmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Fatıma’nın doğumunu anlatan dört mevlid metnine yer verilmiştir. Bu metinlerden ikisi; ilk defa bu çalışmayla tanıtılmıştır.


Toplamda 2800 beyit civarında bir yekün tutan 13 mevlid metninin yeri geldiğinde Süleyman Çelebi’nin Vesiletü’n-Necat’ı ile karşılaştırılması da yapılmıştır.


Hz. Ali ve Hz. Fatıma mevlidlerini, başta Süleyman Çelebi’nin eserleri etrafında şekillenmiş bir edebi tür olan mevlidin ‘‘çizgi dışı’’ örnekleri olarak nitelendirmek mümkündür.

Bu ürünü 304 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: