Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TÜRK ATİNASI (  )
Türk Atinası
Yorumları oku
TÜRK ATİNASI (  )
%25 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 20 (cm)
Sayfa Sayısı
: 132
Cilt Durumu
: Ciltli
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 65,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 48,75 TL
Kazanılan Puan
: 146 NP
Barkod
: 9789753117258
Basım Yılı
:
Ürünün Tanıtımı

“Atina, 1456 Haziran’ında Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmed’in ordularına teslim oldu. Bizans’ın başkenti Konstantinopl’ün fethedilmesinden sonra, bu zaten kaçınılmaz bir sondu. Atina, büyük bir imparatorluğun küçük bir taşra kenti olmuştu. Ancak bu kez, imparatorluk Hıristiyan değil Müslümandı ve başkent Konstantinopl İstanbul olarak anılıyordu. Türkler azınlık olmalarına karşın, bir an bile hakim bir ırk olduklarını unutmuyorlardı. Orta Asya’dan gelen savaşçı göçebeler olarak, imparatorluklarını sürekli savaşarak kurmuşlardı. Atina’ya, fatihler olarak gelmişler ve fetihlerinin hakkı ile orada bulunuyorlardı. Atina’da Türkler ve Rumların dışında az sayıda Hıristiyan Arnavut da yerleşmişti.

Bunların çoğu, Frankların ve Bizanslıların paralı askerleri olmuştu. Arnavutlar dağınık bir ırktı, ama küçük yaşlardan beri savaş koşullarına dayanıklıydılar. Rumlar, doğal olarak mütevazı bir yaşam sürüyorlardı. Atinalılar doğaları gereği neşeli insanlardı. Canlıydılar, hareketliydiler ve müzik sevgisiyle yoğrulmuşlardı. Rum kadınları da Türk kadınlarından farksızdı. Pazarları ve yortu günleri kilisede yüzlerini ince bir peçeyle örterler, erkeklerin arasına karışmazlar, ayrı sıralarda otururlardı. Atinalılarda, insanlara ve nesnelere felaket getirebilecek ““kem söz““ korkusu vardı.

Böyle kişilerden titizlikle kaçınır, karşılaştıklarında en pratik çare olarak yere tükürürlerdi. Yabancı seyyahlar, Atina Türklerini, ““O soylu ırkta rastlanılandan daha kibar, daha sosyal, daha sokulgan““ buluyorlardı. Bir ölçüde Rum karakterini almış olduklarını söylüyorlardı.

“Bunlar, kitaptan yalnızca kısa bir özet: Bu kitapta, tarihin çok önemli bir yerinde kaderleri kesişen; aynı topraklarda yaşayan Türklerden ve Rumlardan bir tarih kesiti bulacaksınız. Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde yaşayan Türk ve Rum halklarının yaşam şekillerindeki ilginç benzerlikleri ve 18. yüzyılda politik koşullarda değişen Rumların kaderlerini ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. . .

Bu ürünü 214 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: