Sitemiz hakkında görüşlerinizi bildirmek ister misiniz?
Sitemizi değerlendiriniz
Görüş ve Önerileriniz
kapat
Sepetinizdeki tüm ürünler silinecek. Onaylıyor musunuz?
Toplam Tutar0,00₺
Sepete Git
OECD Üyesi Ülkelerin Lojistik Performanslarının Değerlendirilmesi

Topsıs-Sort Ve Codas-Sort Tekniklerinin Gruplandırma Amaçlı Kullanımı

Nisan Kitabevi
0 Yorum

Barkod
9789758675807
ISBN
978-975-867-580-7
Sayfa Sayısı
110 Sayfa
Ürün Ebatı
16 x 24 (cm)
Dil
,
Cilt Durumu
Ciltsiz
Baskı Sayısı
Basım Yılı
.2022
Kitap Boyutu
Normal Boy
Yazarlar

Favorilere Ekle
Paylaş

%8
indirim
90,00
82,80
Kazanılan Puan: 246 NP Yaklaşık 1-3 iş gününde temin 20,70₺'den başlayan taksit avantajı
Sepet tutarı 400₺ ve üzeri olan siparişlerinizde kargo ücretsiz
Kargo ödeyen kitaplardan birini sepetine ekle tüm siparişin ücretsiz kargo olsun.
Kargo ödeyen kitaplar için tıklayın.
Kitap Hakkında
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar

Çok kriterli karar verme teknikleri seçim, sıralama, gruplandırma ve tanımlama amaçları ile kullanılabilir. Çok kriterli karar verme tekniklerinin literatürde daha çok seçim ve sıralama problemlerinin çözümünde kullanıldığı gruplama amacıyla ise çok az uygulandığı görülmektedir. Bu anlamda bu kitabın hazırlanmasındaki temel amaçlardan ilki çok kriterli karar verme tekniklerinin gruplandırma amaçlı kullanımını uygulama ile örnekleyerek, bu amaçla kullanılabilirliğinin yaygınlaşmasına katkı sağlamaktır. Çalışmadaki temel amaçlardan ikincisi ise ülkeler düzeyinde lojistik performans değerlemesi konusuna dikkat çekerek, Türkiye’nin de üyesi olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) üyesi olan ülkeleri lojistik performans açısından değerlendirmektir.

Günümüzde lojistiğin mikro düzeyde işletme bazında makro düzeyde ise ülke bazında önemi tartışılmazdır. Ülkelerin lojistik performansları işletmelerin rekabet edebilirlik gücüne doğrudan katkı sağlamaktadır. Lojistik performansın ilgili ülkelerde iş yapan veya iş yapmayı planlayan işletmeler tarafından diğer pek çok uluslararası gösterge ile birlikte değerlendirildiği açıktır. Öte yandan, ülkelerin lojistik alanında karşılaştırılmaları, özellikle ülkelerin lojistik politikalarına yön veren bürokratların lojistik politikalarını belirlemede ülkelerinin yer aldığı düzeyi, rekabet açısından ise rakip ülkelerin düzeyini ve benzer performans gösteren ülkeleri görebilmeleri açısından önemlidir. Bu pencereden bakıldığında lojistik performans açısından benzerlik gösteren ülkelerin gruplandırılması önemli bir konu haline gelmektedir. Ülkeleri lojistik performanslarına göre gruplandırmak amacıyla çok değişkenli istatistikten ve çok kriterli karar verme tekniklerinden yararlanılabilir. Bu çalışmada çok kriterli karar verme tekniklerinden, uzaklık temelli TOPSIS-Sort ve CODAS-Sort teknikleri gruplandırma amaçlı kullanılmıştır. Çalışmada çok kriterli karar verme tekniklerinin kullanılması aynı zamanda kriter ağırlıklarının eşit ve farklı olması durumunda sonuçların nasıl değişeceğinin ortaya çıkarılmasına olanak sağlamıştır. Farklı ağırlıklandırma yaklaşımlarının kullanımı ile elde edilen sonuçlar da tartışılmıştır. Uygulama Türkiye’nin de üyesi olduğu OECD ülkeleri için gerçekleştirilmiş ve veri seti olarak Dünya Bankasının yayınladığı Lojistik Performans Endeks değerleri kullanılmıştır. Bu anlamda yapılan analizler ile Türkiye için de mevcut durumu ortaya koymak mümkün olmuştur.

Kitabın ilk bölümünde çok kriterli karar vermeye ilişkin temel kavramlar, çok kriterli karar verme tekniklerinin sınıflandırılması, kriter ağırlıklandırma yöntemleri ve toplulaştırma yaklaşımları konusunda bilgi verilmiştir.

İkinci bölümde çok kriterli karar verme tekniklerinin sınıflandırma amaçlı kullanımı ele alınmış ve bu amaçla kullanılan teknikler arasında yer alan TOPSIS-Sort ve CODAS-Sort teknikleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Üçüncü ve son bölüm ise TOPSIS-Sort ve CODAS-Sort tekniklerinin gruplandırma amaçlı kullanımının, OECD üyesi ülkelerin lojistik performanslarının değerlemesi örneği üzerinden yapılan uygulamayı içermektedir. Tekniğin uygulama adımları için Excel programından yararlanılmış ve yapılan uygulamaya ilişkin Excel çalışma sayfası görüntüleri ve kullanılan formül/fonksiyonlar da açık biçimde belirtilmiştir.

Bu çalışma, akademik birikimimin ürünlerinden biridir. Akademik yaşantımda her türlü desteğini yanımda gördüğüm, uzun yıllar birlikte çalışma fırsatı bulduğum ve asistanlığını yaptığım, yüksek lisans ve doktora tez danışmanım değerli hocam Sayın Dr.Mahmut ATLAS’a, gelişmemde büyük emeği bulunan değerli hocam Sayın Prof. Dr. Emel ŞIKLAR’a, çalışmanın ortaya çıkması sürecinde verdiği destekler için değerli hocam Prof.Dr.Fikret ER’e, çalışma hayatım boyunca desteğini ve zamanını esirgemeyen kıymetli dostum Dr. Şenay LEZKİ’ye, sayısal yöntemler anabilim dalındaki hocalarıma ve arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürlerimi sunmak isterim. Bugünlere gelmemde en büyük paylardan biri de kuşkusuz ailemindir. Hayatım boyunca bana verdikleri tüm emekler için, stresli dönemlerimde hoşgörülü, sabırlı ve anlayışlı yaklaşımlarıyla sağladıkları destekleri için şükranlarımı sunarım. İnci, Ömer ve Zühal iyi ki varsınız! Sizlerden çaldığım zamanlar için size özür borçluyum. Bu kitapta tüm dikkatime rağmen gözümden kaçmış her türlü hata bana aittir. Okuyuculara faydalı olmasını dilerim.

Doç.Dr.Ali ÖZDEMİR

Eskişehir, 2022

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 50₺ ve üzerinde olmalıdır.
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin82,80 ₺82,80 ₺
2 Taksit41,40 ₺82,80 ₺
3 Taksit27,60 ₺82,80 ₺
4 Taksit20,70 ₺82,80 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin82,80 ₺82,80 ₺
2 Taksit41,40 ₺82,80 ₺
3 Taksit27,60 ₺82,80 ₺
4 Taksit20,70 ₺82,80 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin82,80 ₺82,80 ₺
2 Taksit41,40 ₺82,80 ₺
3 Taksit27,60 ₺82,80 ₺
4 Taksit20,70 ₺82,80 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin82,80 ₺82,80 ₺
2 Taksit41,40 ₺82,80 ₺
3 Taksit27,60 ₺82,80 ₺
4 Taksit20,70 ₺82,80 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin82,80 ₺82,80 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin82,80 ₺82,80 ₺
Kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olabilirsiniz.
Nobel Akademik Yayıncılık Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. Kültür Mah. Mithatpaşa Cad. No : 74 B- 01/02 Kızılay / Çankaya / Ankara
  2022 Copyright ©nobelkitap.com
  Tüm hakları saklıdır | Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL sertifikası ile güvende.
 • Troy
 • Card Finans
 • Word Card
 • Bonus Card
 • Maximum Kart
 • PTT
 • Havale
 • Master Card
 • Visa Card
Mesajınızı Bırakın

Mesajınız iletildi

En kısa sürede size dönüş yapılacaktır

x
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler konumlandırmaktayız.
Çerez Politikamız