Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
TOPLUMSAL CİNAYET EŞİTSİZLİĞİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET (  )
Toplumsal Cinayet Eşitsizliği ve Kadına Yönelik Şiddet
TOPLUMSAL CİNAYET EŞİTSİZLİĞİ VE KADINA YÖNELİK ŞİDDET (  )
Barkod
: 9786055230548
Basım Yılı
: Kasım 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 15.5 x 23 (cm)
Sayfa Sayısı
: 222
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%10 İNDİRİM
Liste Fiyatı
23,15
İndirimli Fiyatı
20,84
Kazanılan Puan
63 NP
Bu ürünü 252 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

“Şiddetin farklı türlerine ilişkin toplumsal bilinç arttıkça, kadınların farklı şiddet türlerine ilişkin duyarlılıkları ve onların birer eşitsizlik biçimi olarak görünür kılma eğilimleri artmaktadır. Bununla birlikte bu türden farkındalıkların artışı ile birlikte diğer toplumsal eşitsizlik biçimlerine karşı da kadınların daha duyarlı hale gelmekte oldukları görülmektedir.

Çalışma kapsamında, toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulanması süreci ile kadınların şiddetin mağduru olma eğilimleri arasında dikkat çekici bir ilişki olduğu görülmektedir. Buna göre, mağduriyet arttıkça aile reisliği ve kadın-erkek rol farklılaşmalarına ilişkin sosyo-kültürel anlam kodlarının ve özel-alan kamusal ayrımında dikkat çeken toplumsal pratiklerin sorgulanma derecesi artma eğilimi göstermektedir.

Toplumsal değişme süreci içinde kadının bir birey olarak içinde yaşadığı ataerlik ve kapitalist üretim süreçlerinin tahakküm dinamiklerine daha duyarlı hale gelmeye başlamış olmaları, söz konusu mevcut sosyo-kültürel-ekonomik-politik yapıların salt sistemin kendi mevcut kodlarına ilişkin ’içkin’ eleştirilerine değil, mevcut örüntüler ve anlamlar sistemine dışsal ’aşkın’ eleştirilerin’ de geliştirebildiği toplumsal iletişim biçimlerinin geliştirilmesini gerekli kılıyor görülmektedir.

Kadının birincil ilişkiler ağı içinde olduğu aile çevresi ve yakın duygusal ilişkilere dayalı partnerleriyle olan ilişkileri ve bu ilişkilere yüklenen anlam ve değer kodları, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesinde önemli stratejik başlangıç noktaları olarak dikkat çekmektedir. . .

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: