Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
THE SOUNDS OF SİLENCE 2 - DİYARBAKIR’S ARMENİANS SPEAK (  )
The Sounds of Silence 2 - Diyarbakır’s Armenians Speak
THE SOUNDS OF SİLENCE 2 - DİYARBAKIR’S ARMENİANS SPEAK (  )
Barkod
: 9786058657052
Basım Yılı
: Ağustos 2013
Basım Dili
: İngilizce
Ebatı
: 15 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 231
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%15 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
17,00
Kazanılan Puan
51 NP
Bu ürünü 313 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Türkiye’de, Ermenistan’da ve Diaspora’da yaşayan Diyarbakırlı Ermenilerin izlerini süren bu çalışma kapsamında, 22’si İstanbul’da, 16’sı Diyarbakır’da, 9’u New York’ta, 7’si Montreal’de, 4’ü Toronto’da, 4’ü Los Angeles’ta 4’ü Yerevan’da, 3’ü de New Jersey’de olmak üzere toplam 81 kişiyle görüşüldü. Görüşülen kişilerin 41’i kadın, 40’ı erkekti. Bunlar arasında Ermeni kimliğiyle yaşayanlar da var, Müslümanlaştıktan sonra Ermeni kimliğine dönen ya da dönmeye çalışanlar veya kendini hem Müslüman hem Ermeni olarak tanımlayanlar da…

Bu çalışma, Diyarbakır’daki Ermenilerin kültürel varlığını yeniden tasavvur etme, bir tür kurma girişimidir. Kentin, 1980’li yıllara kadar kullanılan ancak daha sonra cemaatsizlik nedeniyle hızla harabe halini alan Surp Giragos Ermeni kilisesinin, yakın tarihte, Diyarbakır Belediyesi ve Ermeni kurumlarının işbirliğiyle restore edilerek yeniden ibadete açılmış olması, bu tasavvur ve yeniden kurma girişimleri açısından büyük bir önem taşıyor. Bu kitap da bu anlamda, yitik bellek denizini oluşturan damlalardan birisidir.
-Ali Bayramoğlu, Önsöz-

Bu kitapta yer alan anlatıları okurken, sözlü tarihin cilvelerini düşünmeden edemedim. Bunlar arasında, hayat hikayelerinin dinleyicisini ’hakikate çağrısı’, farklı iktidar katmanlarının duygular ekseninde ifadesi ve belki de bu kadim şehrin, herkesin, her şeyin üstünden bizlere müstehzi bakışı var. ’Sessizliğin Sesi’ kadar, Diyarbakır’ın bize yüklediği duygusal ağırlığı da hissetmemek mümkün değil bu anlatılarda. Bugünün çok-yerli yerelliği içinde bile hala kendisi olmayı sürdürebilen şehirlerimiz var. Diyarbakır Ermenileri konuşurken, insan ister istemez, yılların sırlarının şehrin surlarından çıkıp bize sorduğu yeni sorular üzerine tefekkür ediyor.
-Arzu Öztürkmen, Sonsöz-

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: