Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
TEORİDE VE TÜRKİYE'DE PARAFİSKAL GELİRLER ( TEORİDE VE TÜRKİYE'DE PARAFİSKAL GELİRLER )
Teoride ve Türkiye'de Parafiskal Gelirler Teoride ve Türkiye'de Parafiskal Gelirler
Yorumları oku
TEORİDE VE TÜRKİYE'DE PARAFİSKAL GELİRLER ( TEORİDE VE TÜRKİYE'DE PARAFİSKAL GELİRLER )
%24 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16,5x23,5
Sayfa Sayısı
: 170
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 12,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 9,12 TL
Kazanılan Puan
: 27 NP
Barkod
: 9789758606565
Basım Yılı
: 2007
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı
Kamu gelirleri arasında yer alan parafiskal gelirler; vergi, resim, harç gibi gelir türlerine göre daha yeni bir gelir olarak mali literatürde yer almışlardır. Dolayısıyla parafiskal yükümlülük ve parafiskal gelirlere yönelik çalışmaların daha sınırlı olduğu görülmektedir. Bu durum sözkonusu alanda çalışma yapmamızın temel nedenini oluşturmuştur. Parafiskal gelirler; ekonomik ve sosyal gelişme sürecine paralel olarak artan kamu harcamalarının finansmanını sağlamak ve belli amaçları gerçekleştirmek üzere ekonomik, mesleki ve sosyal kamu kurumları tarafından tahsil edilen gelirlerdir.

Günümüzde vergilerden sonra ikinci önemli kamu gelir türü olan parafiskal gelirlerin kamu maliyesi içindeki teorik yeri ve uygulama şekil ve sonuçlarının bilinmesi, kamu gelirlerini bir bütün olarak daha sağlıklı şekilde değerlendirme ve analiz etme olanağı sağlayacaktır.

"Parafiskal gelirler" olarak hazırlanan bu çalışmada, ağırlık sosyal güvenlik kuruluşlarının sağladığı sosyal parafiskal gelirlere yer verilmiş ancak mesleki parafiskal gelirler ve ekonomik parafiskal gelirler de sistemin bütünlüğü içinde değerlendirilmiştir.

Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, parafiskal gelir kavramı ve bu gelirlerin niteliklerini belirlemeye yardımcı olmak üzere diğer kamu gelir türleriyle karşılaştırılması, tür ve teknikleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde parafiskal gelirlerin ekonomik, sosyal ve mali etkileri çeşitli açılardan incelenmektedir. Üçüncü bölümde genel olarak yıllar itibariyle parafiskal gelirlerin çeşitli ülkeler açısından gelişimi ve ulaştığı boyutlar sayısal göstergelerle açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde ise, Türkiye'de parafiskal gelirler bunları tahsil eden kurumlar itibariyle ayrıntılı olarak incelenip, bu alandaki mevcut durum ve sorunlar belirlenmektedir.
(Arka Kapak)
Bu ürünü 306 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: