Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TASAVVUR MU GERÇEK Mİ? ( MAHABAD KÜRT CUMHURİYETİ BÜYÜK GÜÇLERİN POLİTİKASINDA KÜRTLER (1941-1947) )
Tasavvur mu Gerçek mi?
TASAVVUR MU GERÇEK Mİ? ( MAHABAD KÜRT CUMHURİYETİ BÜYÜK GÜÇLERİN POLİTİKASINDA KÜRTLER (1941-1947) )
Barkod
: 9786055279851
Basım Yılı
: 2014
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 374
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
Bu ürünü 226 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Borhaneddin A. Yassin‘in ‘Tasavvur mu Gerçek mi? Mahabad Kürt Cumhuriyeti, Büyük Güçlerin Politikasında Kürtler, 1941-1947’ adlı kitabı baskısı Avesta yayınlarında çıktı. Kitap İngilizceden Türkçeye Hikmet İlhan tarafından çevrildi.


Bu çalışmada Kürt meselesi; Kürt halk(lar)ının içindeki gelişmeler, Kürtlerin yaşadıkları ülkelerdeki devletlerdeki merkezî hükümet(ler)in konumu ve Büyük güçlerin zamanında Kürtlere yönelik yürüttükleri politikalar ışığında ele alınmaktadır. Çalışma konusu olan dönemdeki Kürt milliyetçiliğiyle ilgili en önemli gelişmelerden biri, Kürdistan Halk Cumhuriyeti’nin (Ocak 1946-Aralık 1946) kurulmasıydı. Cumhuriyet çok kısa sürede yıkılmasına rağmen Kürt milliyetçiliğinin en mühim gelişmelerinden biri olmuştur.
Bu çalışma, Kürtlerin özellikle de 1941-47 dönemindeki İran Kürtlerinin tarihini daha geniş uluslararası şablon içine yerleştirmeye çalışmaktadır. Kitapta İkinci Dünya Savaşı’na ve Soğuk Savaş’ın kökenlerine odaklanılmaktadır. Bu bağlamda Büyük Güçlerin Kürtlere dair yaklaşımları, esas bir ilgi alanını oluşturmaktadır. Büyük Britanya ve ABD’nin temel hedefi İran, Türkiye ve Irak’la dostane ilişkilerini sürdürmekti ve bundan ötürü söz konusu güçler Kürtlere herhangi bir sempati göstermekten kaçındılar. ABD; İran hükümetinin Kürtleri ve İran’daki diğer grupları kontrol altında tutmasını sağlamak için İran’ı çeşitli biçimlerde destekledi. Öte yandan Sovyetler Birliği Türkiye ile özellikle dostane bir ilişki içinde değildi ve SSCB’nin Irak’la diplomatik ilişkileri yoktu. Sovyetler Birliği’nin İran’la ilişkilerinin doğası muğlak ve güven verici olmaktan uzaktı. Sovyetler Birliği’nin Kürt milliyetçiliğinin şampiyonu olarak ortaya çıkmasında kaybedeceği çok az, kazanacağı ise çok şey vardı. ABD ve Büyük Britanya desteğinden umudunu kesen Kürtler yönlerini Sovyetler Birliği’ne çevirmeye hazırdılar.


Bununla birlikte, Büyük Güçlerin politikalarının ortak paydası kendi çıkarlarını muhafaza etmekti.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: