Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TARIMDA MİKROEKONOMİ ( TARIMDA MİKROEKONOMİ )
Tarımda Mikroekonomi
TARIMDA MİKROEKONOMİ ( TARIMDA MİKROEKONOMİ )
Barkod
: 9786057662354
Basım Yılı
: Ekim 2019
Basım Dili
: TÜRKÇE
Ebatı
: 16x23,5
Sayfa Sayısı
: 178
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
24 Saatte Kargoda
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
22,00
İndirimli Fiyatı
16,50
Kazanılan Puan
50 NP
Bu ürünü 742 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
İçinde yaşadığımız yüzyılda, insan yaşamının varlığını devam ettirebilmesi için tüm dünyada tarım işletmeleri, giderek önem kazanmıştır. Tarımsal işletmelerin büyük ya da küçük ölçekte olmasının önemi kalmamış, sürdürülebilirlik ön plana çıkmıştır.
Birleşmiş Milletler’in 2014 yılını Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı ilan etmesi ile aile işletmelerinin yoksullukla mücadele ve gıda güvenliğindeki önemi tüm dünyada kabul görmüştür. Zira geleneksel gıda ürünlerinin korunmasına, dengeli ve yeterli beslenmeye, tarımsal biyoçeşitliliğin korunmasına ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olan aile işletmeleri, FAO verilerine göre dünyadaki tüm tarımsal işletmelerin yaklaşık %98’ini oluşturmakta ve dünyadaki gıda üretiminin %80’ini gerçekleştirmektedir. Türkiye’de de 2018 TÜİK rakamlarına göre tarımsal işletmelerin yaklaşık olarak %80, 7’si 100 dekardan küçük işletme büyüklük gruplarında yer almaktadır. Ancak dünyadaki bu tarımsal yapı, pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Tarımın doğal koşullara bağlılığından kaynaklanan temel sorunların yanı sıra aile çiftçiliğinin üretim gelirlerinin giderleri karşılayamaması, fiyat oluşumunda etkilerinin olmaması, gençlerin aile çiftçiliğinden ayrılıp şehirlere göç etmeleri gibi nedenler konuya daha fazla özen gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Doğru politikaların üretilmesi, doğru sorunların belirlenmesine bağlıdır. Bu nedenle mikroekonomik düzeyde yapılan çalışmaların tarım sektörünü her yönü ile ortaya koyması, çağımızın gereği olarak ortaya çıkmaktadır.
Bu bağlamda mikroekonomi kitaplarında bir ya da iki bölüm olarak yer alan ekonomi teorilerinin tarım sektöründeki yansımalarının tek bir kaynakta ele alınması kitabın hazırlanmasındaki temel yaklaşım olmuştur. Özellikle konuya ilişkin eğitim ve araştırmalara yeni başlayan lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile araştırmacılara bu önemli konuyu yeteri kadar bilgi ile ve basit bir anlatımla sunmak hedeflenmiştir. Konular verilen örnek çalışmalarla pekiştirilmiş ve konuların anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Tarımsal konularda araştırmalar yapan kişilerin teori ile pratiği bir arada bulabilecekleri uygulamalı bir el kitabı niteliği taşıyan kitap, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, ekonominin temel konuları ile ilgili olup giriş niteliğindedir. İkinci bölümde, mikroekonominin en önemli teorilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, tarımsal olayların mikroekonomik açıdan yorumlandığı çeşitli örnek olayların teorik açıdan şekillerle anlatımını içermektedir. Dördüncü ve son bölümde ise çeşitli tarımsal ürünlerin, mikro ölçekte araştırılması ile ortaya çıkan, pratik değeri olan çalışmalara yer verilmiştir.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: