Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
TARİH-İ GÜZİDE ( ZİKR-İ PADİŞAHAN-İ SELÇUKİYAN )
Tarih-i Güzide
TARİH-İ GÜZİDE ( ZİKR-İ PADİŞAHAN-İ SELÇUKİYAN )
Barkod
: 9786054921768
Basım Yılı
: Nisan 2015
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 12.5 x 19.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 152
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%22 İNDİRİM
Liste Fiyatı
20,00
İndirimli Fiyatı
15,60
Kazanılan Puan
47 NP
Bu kitabı 2,60 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Bu ürünü 320 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Tarîh-i Güzide’nin yazarı Hamdullah Müstevfî-i Kazvini, H. 680/M. 1281’de Kazvîn’de doğdu. Arap asıllı Şii bir ailenin çocuğu olan Hamdullah, Kerbela’da Hz. Hüseyin’in saflarında savaşarak ölen, Hürr b. Yezid er-Riyahi’nin ahfadındandır.


Tarih-i Güzide’nin dördüncü babının altıncı faslı “Zikr-i Padişahan-i Selçukiyan” başlığıyla Selçuklulara ayrılmış ve Selçuklu tarihi üç şubeye taksim edilmiştir. Birinci şubede Selçukluların zuhurundan başlayıp günümüzde Büyük Selçuklular ve Irak Selçukluları olarak isimlendirilen dönem hakkında, ikinci şubede Kirman Selçukluları ve üçüncü şubede ise Rum’daki Selçuklular yani Anadolu Selçukluları hakkında bilgi verilmektedir.


“… İslam döneminde hüküm süren devletlerin yöneticilerinin her biri, bir ayıp ve kire bulaşmışlardı: Mesela Beni Ümeyye zındık, Mu‘tezili ve Harici; Beni Abbas’dan bazıları Mu‘tezili; Beni Leys ve Al-i Büveyh Rafızi; Gazneviler, Harezmşahiler ve Salguriler ise asla ve esasa saygısız idiler. Selçuklular ise bu ayıp ve kusurlardan temiz, Sünni, pak din, iyi ve güzel i‘tikadlı, hayır sahibi ve ra‘iyyete müşfik idiler…”


“… Onlara isyan eden Selçuklu emerleri ve atabeglerinin her biri bir belaya tutuldu. Kurtulma vesilesi aradıkları her yerden bir musibet ve zillet gördüler. Velinimetlerine karşı verdikleri sözü tutmamaları sebebiyle helak rüzgarı, ansızın geldi. Hak Subhane ve Teala, hiç kimseyi nimet kafirliğine giriftar etmesin…”


Bu eserin, son yıllarda artan Selçuklu tarihine ilgiye katkıda bulunacağını ümit ediyor ve Arap asıllı bir yazarın olaylara nasıl baktığını görmenin tarih meraklıları için ufuk açıcı olacağını düşünüyoruz.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: