Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
STANDART YEMEK TARİFELERİ ( TOPLU BESLENME SERVİSİ YAPILAN KURUMLAR İÇİN )
Standart Yemek Tarifeleri Toplu Beslenme Servisi Yapılan Kurumlar için
Yorumları oku
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 24 (cm)
Sayfa Sayısı
: 188
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Aynı gün kargo (16:00'a kadar geçerli)
Liste Fiyatı
: 20,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 16,00 TL
Kazanılan Puan
: 48 NP
Barkod
: 9789757527572
Basım Yılı
: Ekim 2014
Ürünün Tanıtımı

Kitabımın yayınlandığı ilk yıldan bu yana 37 yıl geçti. Beşinci baskısını yapan kitabım Türkiye’nin dört bir köşesinde toplu beslenme hizmeti veren kurum mutfaklarında yıllardır kullanılıyor. Beslenme ve Diyetetik eğitimi alıp diyetisyen unvanı ile göreve başladığımda kurum mutfaklarında yemek hazırlama ve pişirmede bir standardın olmadığı, bu işlerde görevli personelin deneyim ve bilgi yetersizliği olduğu, mutfak ve yemekhanede yürütülen hiçbir işin herhangi bir denetimden geçmediği dikkatimi çekmiş ve doktora tezimi “Toplu Beslenme Yapılan Kurumlarda Bilgisayarla Menü Planlama” konusunda yapmaya karar vermiştim.


Mutfaklarda yapılan işlerin kontrolünde merkez teşkil eden menüyü planlayabilmek için menüde yer alan yemeklerin tarifeleri ve bu tarifelerde kullanılan besinlerin miktarlarının bilinmesi gerekiyordu. Bu amaçla sabah 6oo’dan akşam 18oo’e kadar Hacettepe Üniversitesi Personel yemekhanesi mutfağında aylar süren çalışmalar yürüterek tezim için gerekli doneleri sağlamak amacı ile Türk Mutfağında yer alan pek çok yemeğin standartlarını hazırladım.


Bu standartlarda sadece yemeğin içine konulan besinlerin brüt, net ve ortalama ölçülerini değil tüm hazırlık ve pişirme aşamalarında yapılan işlemleri ve bu işler için harcanan süreleri de belirledim. Oluşturduğum bu standartların bir kitap halinde toplanmasının ve bu kitabın kurum mutfaklarında kullanılmasının sağlanması öncelikli hedefim oldu.


Toplu beslenme servisi yapılan kurumlarda menü planlama, maliyet kontrolü, zaman kontrolü, personel kontrolü gibi servisin düzeni için önemli olan hizmet basamaklarında büyük yarar sağlayan bu kitabımın ilk baskısı 1977 yılında yapıldı. Kitap meslek liseleri ve yemek fabrikalarından yoğun istek alınca Hatiboğlu yayınevi tarafından 1994 yılında ikinci baskısı yapıldı. Bunu üçüncü ve dördüncü baskılar izledi. Yemek tarifelerinde bu tür bir standartlaştırma yapılması, kişilerin günlük tükettikleri besinlere göre aldıkları enerji ve besin ögeleri değerlerinin saptanmasında da yardımcı oldu ve bu konuda destek veren bilgisayar programlarının temelini oluşturdu.


Yayınlandığı günden bu güne kurum mutfaklarının temel kitabı niteliğini koruyan kitabımın 2014 yılında beşinci baskısının yapılıyor olmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim.


- Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol


İstanbul 201

Bu ürünü 1049 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: