Sepete Ekle
KAPAT

Değerli Müşterilerimiz;

30 Nisan - 16 Mayıs Sokağa çıkma kısıtlamasında sizlere hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu zaman zarfında siparişleriniz aynı süre içinde kargoya verilmektedir.

Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
SÖZLÜ GELENEKTE YAŞAYAN BATTAL GAZİ ( ANLATMALARINI İÇEREN YAZMANIN GÜNÜMÜZ ALFABESİNE AKTARILMASI VE TİP-MOTİF YÖNÜNDEN İNCELENMESİ )
Sözlü Gelenekte Yaşayan Battal Gazi
SÖZLÜ GELENEKTE YAŞAYAN BATTAL GAZİ ( ANLATMALARINI İÇEREN YAZMANIN GÜNÜMÜZ ALFABESİNE AKTARILMASI VE TİP-MOTİF YÖNÜNDEN İNCELENMESİ )
Barkod
: 9786053423485
Basım Yılı
: Ağustos 2017
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 16 x 23.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 299
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-7 iş günü temin
%30 İNDİRİM
Liste Fiyatı
28,00
İndirimli Fiyatı
19,60
Kazanılan Puan
59 NP
Bu ürünü 290 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Milletler tarihinde, o milletin; meydana gelişi, tarihî gelişmesi, tabiatüstü inançlarına bağlı değişik efsaneleri, destanları, yazılı ve sözlü kaynakları vardır. Bütün bunlar, o toplumun kültür mirasıdır. İnsanın görevi; bu kültür mirasını öğrenmek, yaşatmak ve sonraki kuşaklara aktarmaktır.
Elinizdeki bu kitap, tarihî gerçekleri bir menkıbe havasında ve efsane güzelliğinde işleyerek okurlarına sunmuştur.

Destanda, VII. yüzyıldaki olaylar yer almakla birlikte; bunları bir tarih değil, tarihin tesiriyle meydana gelen millî görüş ve düşünüşün halk dili ile ifadesi olarak değerlendirmek lâzımdır. Bunun içindir ki tarihin esası olan kronoloji burada mevcut değildir.

Bu destan, kültür mirasımız bakımından önemli bir kompozisyondur. Zira, eserin dinî-kahramanlık anlatımı, Rum diyarını ele geçirmek için büyük bir inançla mücâdele veren gâzileri ebedîleştirdiği gibi; Anadolu’da teşekkül eden destan zincirinin ilk halkası olması ve diğer Anadolu destanları olan Danişmendnâme ve Saltuknâme’ye kaynaklık etmesi bakımından da büyük önem taşımaktadır.

Destanın; manzûm ve mensûr (yazma, matbu) varyantlarının dışında halk muhayyilesinde geniş yer alması, Ozan-Baksı geleneğinin sürekliliğini göstermektedir.

Destan kahramanı Battal Gâzi’yi Anadolu serhatlerinde İslâmiyet için canla-başla mücâdele veren Türk gâzileri arasında doğmuş bir destanın menkıbevî kahramanı olarak saymaktayız. Menkıbe, tamamen İslâm ruhuna bürünmüş ve onunla şekillenmiş Anadolu Türklerinin destanıdır. VII. ve IX. yüzyılın özelliği olarak, İslâm dininin tesiriyle, Hıristiyan dininin mensubu Rumlara karşı girişilen mücâdeleler mefkûrevî bir durum almıştır. Halk muhayyilesi Battal Gâzi’yi bu sebeple Hz. Muhammed sülalesinden gelmiş olarak kabul etmiş ve ona “Seyyid” sıfatını eklemiştir.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: