Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
SON SÖZ ÖNCESİNDEKİ SON SÖZ (  )
Son Söz Öncesindeki Son Söz
Yorumları oku
%24 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21.5 (cm)
Sayfa Sayısı
: 240
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 26,00 TL
İndirimli Fiyatı
: 19,76 TL
Kazanılan Puan
: 59 NP
Barkod
: 9786059148177
Basım Yılı
: Ekim 2015
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı

Güney Kazakistan Türkistan kentine bağlı olan Amangeldi kasabasında doğdu. Abay Kazak Devlet Üniversitesinin Filoloji Fakültesinde eğitim aldı. Uzun yıllar radyo ve televizyonda, gazete ile dergilerde, sanat ve kültür merkezlerine çalıştı. Ayrıca Kazakistan Yazarlar Birliği’nde Sekreterlik yaptı.


1970 yılında ?Canımın Genç Gezisi“ adlı ilk şiir kitabı çıktı. Ondan fazla şiir kitapları yayınlanarak okuyucuların ve eleştirmenlerin ilgisini çekti. Abay Dünyası“ (1995) ve ?Dede Geleneklerinin Mirasçısı Kimdir: Milli Edebiyatla İlgili Düşünceler“ (2001) adlı edebiyat eleştirisinde yazar, Abay dünyasının şiirsel derinliğini, Kazak kültürünün gelişme sürecini analiz ederek şairlik psikolojisinin iç dünyasını değerlendirir. Kazak şiirinin Türk kavimler döneminden oluşan romantik ve realist motiflerinin kendine has sanatsal özellikler kapsamında yeni eserleriyle zenginleştirmiş oldu. Gök Türk Ezgileri“ adlı şiir mecmuasında (2002) zamanın bağrına düşen ateşi ile günümüzün sorunlarını eski Türk şiirler motifiyle yazılmıştır. Böylece şair eski çeşide yeni muhteva kazandırmış oldu. Şiirlerin şekillerinden ziyade mana ve muhtevasına önem veren yazar, farklı bir hürriyeti özler, eski Türklerin iriliğini, diriliğini dile getirir, manevi tokluğu ile seviyenin düşüşünü eleştirir. Yüzyılların bağrında saklanan önemsiz kalan babayiğitlik ruhunu yeniden diriltir.


Şair aynı zamanda Ukrayna ve Özbek dillerinden birçok şiirleri Kazak diline tercüme etti. Temirhan Medetbek’e Kaderli Yılların Şiirleri“ adlı kitabı için Kazakistan Devlet Ödülü verilmiştir.

Bu ürünü 138 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: