Sitemiz hakkında görüşlerinizi bildirmek ister misiniz?
Sitemizi değerlendiriniz
Görüş ve Önerileriniz
kapat
Sepetinizdeki tüm ürünler silinecek. Onaylıyor musunuz?
Toplam Tutar0,00₺
Sepete Git
Senaryo Yaklaşımlı ve Etkinlik Temelli

Siyer Öğretimi

Erkam Yayınları
0 Yorum

Barkod
9789944835749
ISBN
978-994-483-574-9
Sayfa Sayısı
192 Sayfa
Ürün Ebatı
17 x 24 (cm)
Dil
,
Cilt Durumu
Ciltsiz
Baskı Sayısı
1
Basım Yılı
.2014
Kitap Boyutu
Normal Boy
Yazarlar

Favorilere Ekle
Paylaş

%5
indirim
50,00
47,50
Kazanılan Puan: 141 NP Yaklaşık 1-5 iş gününde temin 11,88₺'den başlayan taksit avantajı
Sepet tutarı 150₺ ve üzeri olan siparişlerinizde kargo ücretsiz
Kargo ödeyen kitaplardan birini sepetine ekle tüm siparişin ücretsiz kargo olsun.
Kargo ödeyen kitaplar için tıklayın.
Kitap Hakkında
Ödeme Seçenekleri
Yorumlar

1982 anayasasının 24. maddesi ile ilk ve ortaöğretimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi zorunlu hale getirilmiş, bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ise ki­şilerin ya da kanuni temsilcilerinin isteğine bırakılmıştır. 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı isteğe bağlı din eğitimi için adım atmış ve müfredata Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammedin (sav) Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini koymuştur. Bu ders­lerin örgün eğitimde seçmeli olarak yer alması tarihi bir fırsat olarak karşımızda durmaktadır. Fakat bu tarihi fırsat etkili bir eğitim yapılamadığı takdirde dezavan­taja dönüşme riskini taşımaktadır.

Özellikle Seçmeli Hz. Muhammedin Hayatı dersi aynı öğrenciler tarafından 4 yıl seçildiğinde tekrara düşme ihtimali yüksek bir derstir. Çünkü hem 4 yıl seçile­bilmesi hem de zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğrenme alanlarından birinin Hz. Muhammedin Hayatına yönelik olması bu duruma sebep olabilecektir.

Siyer öğretiminde ortaya çıkan problemlerden biri de uygulanmakta olan kro­nolojik ve tematik yaklaşımdır. Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin Hz. Muhammed öğrenme alanında ve bu yıl uygulanan Seçmeli Hz. Muhammedin Hayatı dersinde yer alan bazı üniteler kronolojik anlatıma yer vermekte ve Hz. Peygamberin hayatını tarihi bir olgu olarak aktarmaktadırlar. Hâlbuki bu durum Hz. Peygamberi tarihi bir şahsiyete indirgeyen, onun örnek alınmasını engelleyen bir yaklaşımdır. Bu olumsuzluğu gidermek için kullanılan tematik yaklaşımda ise Hz. Peygamberin çeşitli özelliklerine dair (cesareti, adaleti, merhameti vb.) birkaç örnek verilmektedir. Tematik yaklaşım ise bu şekliyle olayları bağlamından kopar­makta, dramatik etkiyi azaltmakta ve fıtri bir yaklaşımdan uzaklaşmaktadır.

Bu sorunları göz önünde bulundurarak oluşturmaya çalıştığımız senaryo yaklaşımlı ve etkinlik temelli siyer öğretimi senaryo ilkelerini temele almakta ve kronolojik yaklaşımla tematik yaklaşımı birleştirmeyi öngörmektedir. Siyer öğretiminin senaryo ilkeleri çerçevesinde ele alınması dersin sıkıcı bir hal alma­sını engelleyecektir. Çünkü özellikle dünya çapında ün salmış olan Lost, Prison Break, Monk gibi diziler 6 sezon izleyiciyi heyecanla ekran başında tutabilmiş dizilerdir. 6 yıl boyunca insanlara bıktırmadan bir hikâye anlatmalarındaki başarı da senaryo ilkelerine bağlılıklarından kaynaklanmaktadır. Hz. Peygamberin hayatı da bu ilkeler çerçevesinde 4 yıllık bir sürece yayıldığı takdirde tekrara düşmeden ve öğrencileri sıkmadan anlatılabilecektir.

Siyer öğretiminde bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor alana hitap eden etkin­liklere yer verilmesi de önem arz etmektedir. Siyer öğretiminde esas, Hz. Pey­gamberin (sav) öğrenciler tarafından örnek alınması olduğu için etkinlikler de bu amaca yönelik olmalıdır. Hz. Peygamberin (sav) hayatının bilgi seviyesinde öğre- tilmesiyle yetinilmemeli, onun örnek ahlakının model alınması da sağlanmalıdır.

Hem konu seçiminde beni cesaretlendiren hem de kıymetli zamanını ayırarak kitabı son kez inceleyen, düzeltme ve eklemelerde bulunan sayın hocam Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydına ve siyer yazımı ile ilgili bölümü okuyup değerli fikirlerini paylaşan Tuba Nur Saraçoğluna teşekkürü bir borç bilirim.

Hz. Peygamberin (sav) hayatının zevkle, heyecanla öğrenilmesine, çocukları- mızca model alınmasına katkı sağlaması ümidiyle...

Taksitli alışveriş için sipariş tutarınız 50₺ ve üzerinde olmalıdır.
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin47,50 ₺47,50 ₺
2 Taksit23,75 ₺47,50 ₺
3 Taksit15,83 ₺47,50 ₺
4 Taksit11,88 ₺47,50 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin47,50 ₺47,50 ₺
2 Taksit23,75 ₺47,50 ₺
3 Taksit15,83 ₺47,50 ₺
4 Taksit11,88 ₺47,50 ₺
Taksit Sayısı Aylık Tutar(₺) Toplam Tutar(₺)
Peşin47,50 ₺47,50 ₺
Kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize kayıt olabilirsiniz.
Nobel Akademik Yayıncılık Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. Kültür Mah. Mithatpaşa Cad. No : 74 B- 01/02 Kızılay / Çankaya / Ankara
  2022 Copyright ©nobelkitap.com
  Tüm hakları saklıdır | Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL sertifikası ile güvende.
 • Troy
 • Card Finans
 • Word Card
 • Bonus Card
 • Maximum Kart
 • PTT
 • Havale
 • Master Card
 • Visa Card
Mesajınızı Bırakın

Mesajınız iletildi

En kısa sürede size dönüş yapılacaktır