Sepete Ekle
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Kırtasiye
Makine
Makine
Makine
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
kapat test
ŞİİR VE YORUM (  )
ŞİİR VE YORUM (  )
Barkod
: 9786052195260
Basım Yılı
: Mart 2019
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 15 x 22 (cm)
Sayfa Sayısı
: 774
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-4 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
130,00
İndirimli Fiyatı
97,50
Kazanılan Puan
293 NP
Bu ürünü 92 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı

Günümüz dünyasında ölçü açısından sınırlamalardan kurtulmuş, düzyazıya yaklaşan, insanın gündelik duygulanım ve etkinliklerine değgin ayrıntıların konu edinildiği bir şiir yazılmaktadır. Bu bağlamda şiirin imgesel yapısının gereksizce abartılmasından kaçınılmasının yanı sıra, dilin özgün kullanımı ve ifade biçimine yönelik buluşlar öne çıkmaktadır. Abdullah Şevki, Türkiye ve dünya ülkeleri şiirlerine ilişkin kuramsal yazılarından oluşan, yeni yazılarıyla genişletilmiş ikinci baskısı yapılan bu kitabında; şiir yazmanın öncelikle özgün bir poetikayı gerektirdiğini, şiirin yazınsal-estetik kurgusu kadar, siyasal ve toplumsal işlevlerinin de önemini ve vazgeçilmezliğini vurguluyor. Çünkü şair, fildişi kulesine kapanmış “saf şiirler” yazan bir sanatçı özne değildir. Sartre’ın vurguladığı gibi hepimiz her şeyden sorumluyuz!


Yazara göre, her şiir, kendine özgü, yazılmış şiirlere öykünmeyen, yazınsal-estetik bir fark yaratmalıdır. Bilinen imgeleri, klişeleşmiş duygulanımları, ifadeleri, iç dökmeleri içeren, “yenilik” adı altında birtakım acayip metinleri “ya tutarsa” diyerek okura sunan “şiir”, gerçek bir şiir değildir. Bu anlamda şiir okuruna da gerçek şiiri savunmak bakımından çok iş düşmektedir. Şiirin ölümü mekanik insanın gelişimi olarak anlaşılmalı ve buna karşı çıkılmalıdır. Öte yandan, şiirimizin evrensel şiire katılması, başka insanların da sesi olması gerekmektedir. Bu amaca ulaşmak bakımından Türkiye’de yazılan şiirin diğer ülkeler şiirinden herhangi bir eksiği yoktur.


Abdullah Şevki’nin Şiir ve Yorum’daki birbirini tamamlayan deneme, inceleme ve eleştiri yazılarının, başka yeni yorumlar, verimli düşünceler ve tartışmaların hazırlayıcısı olarak edebiyatımıza, şiirle gerçek biçimde ilgilenenlere çok yönlü katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.

Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: