Tükendi
Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
2019 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
SERMAYENİN SIRRI ( SERMAYENİN SIRRI KAPİTALİZM BATI'DA ZAFERLER KAZANIRKEN DİĞER YERLERDE NEDEN BAŞARISIZ? )
Sermayenin Sırrı
SERMAYENİN SIRRI ( SERMAYENİN SIRRI KAPİTALİZM BATI'DA ZAFERLER KAZANIRKEN DİĞER YERLERDE NEDEN BAŞARISIZ? )
Barkod
: 9789752510051
Basım Yılı
: 2008
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 14 x 21
Sayfa Sayısı
: 225
Cilt Durumu
: Karton Kapak
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
%25 İNDİRİM
Liste Fiyatı
15,00
İndirimli Fiyatı
11,25
Kazanılan Puan
41 NP
Bu kitabı 1,88 ₺'den başlayan taksitlerle satın alabilirsiniz.
Kategoriler
Bu ürünü 700 kişi görüntüledi.
Kitap Tanıtımı
Bu kitabın yayımlanışından beş yıl önce, Hernando de Soto ve araştırma ekibi kitaplarını kapatıp, gözlerini açtılar. Kalkınmakta olan ve eski komünist ülkelerde insanların resmî kayıt altına alınmamış iktisadî faaliyetlerinin büyüklüğünü ölçmek için sokaklara çıktılar. Bulguları son derece dramatikti! Üçüncü dünya ülkelerinde yaşayan yoksullar kapitalizmin başarlı olabilmesi için gerekli bütün varlıkları toplamışlardı; tasarruflarının değeri muazzamdı. Öyle ki, 1945'ten beri alınan bütün yabancı yardımlardan ve bu ülkelere yapılan yabancı yatırımlardan onlarca kat fazlaydı. Sadece Mısır'da, fakir insanların varlıkları, Süveyş Kanalı ve Aswan Barajı'nın finans edilmesi dahil, kayıt altına alınmış bütün yabancı yatırımlardan ellibeş kat büyüktü.

Öyleyse, bu ülkelerin zenginleşememesinin nedeni neydi? Bu ülkelerdeki varlıklar neden zenginlik üretecek sermayeye dönüşememekteydi. Hernando de Soto'ya göre, bu, "sermayenin sırrı"dır. De Soto, mevcut global krizin, gelişmiş ülkelerin Sanayi Devrimi sürecinde yaşadığı krizle aynı olduğunu bize hatırlatmaktadır. Söz konusu kriz yaşandığı sıralarda bu ülkelerin iktisadî ve sosyal görünümü, karborsanın, mafyanın, yaygın yoksulluğun ve hukuk tanımazlığın egemen olduğu Üçüncü Dünya ülkelerine benzemekteydi. De Soto, Batı ülkelerinin yüz elli yıl önce kilit değişimi yarattığını ve bu ülkelerin ekonomilerinin, insanlar daha ne yaptıklarını bile anlamadan zenginlik yaratmaya başladıklarını ifade etmektedir. De Soto, Batı'da yaygın mülkiyet hukukunun binlerce parçasında gizli bu tesadüfi sürecin nasıl oluştuğunu, nasıl işlediğini ve günümüzde kalkınmakta olan ve eski komünist ülkelerde nasıl bilinçli olarak yeniden tesis edileceğini izah etmektedir.

Sermayenin Sırrı, sermaye hakkındaki anlayışımızda ve komünizmin çöküşünden beri dünyanın çoğu yerinde kapitalizmin neden başarısız kalmaya devam ettiğyle ilgili düşüncelerimizde devrim yaratacak bir başyapıttır.
Ürünü Oyla:
Tüm yorumlar listeleniyor
Sırala: