Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
SERJİN (  )
%20 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 207
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 18,52 TL
İndirimli Fiyatı
: 14,82 TL
Kazanılan Puan
: 44 NP
Barkod
: 9786054375509
Basım Yılı
: Mayıs 2012
Ürünün Tanıtımı

Abdullah Pertev Işık 1942 yılında Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı aktepe köyünde doğdu. Şex Heseni Nurani ailesinin ferdi olup yaklaşık yüz yıl önce Leylü Mecnun eserini kaleme alan Şex Mihemed Can’ın torunudur. Aile fertleri arasında Kürt klasik edebiyatı alanında değerli ürünlere imza atmış Şex Evdirehmani Axtepi, Şex Kerbelayi Axtepi, Şex Hesibi Axtepi ve Şex Eskeriye Axtepi gibi tanınmış yazarlarda vardır.


Elinizdeki kitap Abdullah Pertev Işık’ın üçüncü kitabıdır. İlk romanını Kürtçe ve Türkçe olarak “Erken Ölümler / Mirenen Be Wext“ adıyla yayınlayan yazar, “Serjin“ ile ilk roman kahramanlarının Diyarbakır ve İstanbul sokaklarındaki serüvenini İsrail ve Amerika’da sürdürüyor. Yazar Işık, ilk romanından hemen sonra arada, “Dicle Kıyılarında / Li Ber Keviyen Dicleye“ romanını da geleneği bozmayarak Türkçe ve Kürtçe olarak yayınlamıştır.


“Bir zamanlar mezopotamya coğrafyasında yaşayan kadim halkların bir nevi mirasını şu sıralar paylaşan, yine hepsi bu diyarlarda günümüze ulaşan insanlarının bir bölümünün; Kürt, Türk, Ermeni, Yahudi kahramanlarının bu romanın sayfaları arasında buluşup, sonra da Diyarbakır, İstanbul, Tel Aviv ve nihayet Amerika’ya kadar uzanan bir karede, sadece yan yana değil, iç içe oluşturdukları akrabalık ilişkilerinin doğallığıyla gelişen “serüven“ lerini, kendi aralarında uzayıp giden bu “halka“ların zaman zaman aynı çatı altında birlikteliklerini ya da acımasız hayat şartlarına rağmen, yine de birbirlerinden uzakta, “gurbet“te de olsa sürüp giden dayanışmalarını ancak usta bir dengbej anlatabilirdi.


Elinizdeki kitap, ataerkil aile yapısının girdapları veya başka bir ifadeyle söylemek gerekirse “gel-git“leri arasında gezinen tüm bu kahramanların hemen neredeyse hepsinin gelişen olaylar boyunca, hayatın bizatihi anlamını oluşturup renklendiren aşkı, ölümü, acıyı, sevgiyi, aileyi, töreyi, ülkeye ve dünyaya bakış açılarını mercek altına alıp, bunları “diyalog“larla, psikolojik, sosyolojik tahlillerle zenginleştiren bir roman.


Öyleyse?


Öyleyse en doğrusu lafı daha fazla uzatmadan yazarımıza, “dengbej“imize birlikte kulak verelim!“


-Mıgırdıç Margosyan


 

Bu ürünü 190 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: