Tüm Kategoriler
Tüm Kategoriler
10 Roman
2017 Çok Satan
2018 KPSS Kitapları
Akademik
Aksesuar
Bilgisayar
Bilim - Mühendislik
Biyoloji
Çevre Yer Bilimleri
Çocuk Kitapları
Edebiyat
Eğitim
Ekonomi
Felsefe
Genel Konular
Gezi ve Rehber Kitapları
Hemingway Kitap
Hobi
Hukuk
İnanç Kitapları - Mitolojiler
İnsan ve Toplum
İslam
KÜLTÜR
KÜLTÜR
Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap
Müzik
Periyodik Yayınlar
Politika Siyaset
Psikoloji
Sağlık
Sanat
Sevgililer Günü Özel
Sosyoloji
Tarih
Yabancı Dilde Kitaplar
Yemek Kitapları
Ürünü İncele
SATILIK (  )
Satılık
Yorumları oku
Yayınevi:
%40 İndirim
Basım Dili
: Türkçe
Ebatı
: 13.5 x 21 (cm)
Sayfa Sayısı
: 150
Cilt Durumu
: Ciltsiz
Boyut
: Normal Boy
Yaklaşık 1-3 iş günü temin
Liste Fiyatı
: 9,26 TL
İndirimli Fiyatı
: 5,56 TL
Kazanılan Puan
: 17 NP
Barkod
: 9786055675004
Basım Yılı
: 2009
Kategoriler
Ürünün Tanıtımı
Lakshmi, Nepal’in bir dağ köyünde, küçük bir kulübede ailesiyle yaşayan on üç yaşında bir kızdır. Ailesi çok fakirdir ama yine de onun yaşamı okuldan en yakın arkadaşıyla seksek oynamak, siyah-beyaz benekli keçisini gütmek ve gaz lambasının ışığında saçının taranması gibi ufak mutluluklarla doludur. Ancak Himalaya’nın sert muson yağmurları mahsulden kalanları alıp götürünce, üvey babası Lakshmi’ye evden ayrılmasını ve aileye destek olmak için bir iş bulmasını söyler.

Lakshmi’yi, zengin bir kadının yanında hizmetçi olarak işe sokacağını söyleyen gösterişli bir yabancıyla tanıştırır. Ailesinin geçinmesine yardımcı olacağına sevinen Lakshmi, Hindistan’a doğru uzun bir yolculuğa çıkar ve “Mutluluk Evi“ne varır. Fakat çok geçmeden korkunç gerçeği öğrenir: kadın tacirlerine satılmıştır.

Lakshmi’nin hayatı, bir türlü uyanamadığı bir kâbusa döner. Yine de annesinin sözlerini aklından çıkarmaz - Dayanmak, zafer kazanmaktır - ve zamanla, diğer kızlarla, bu berbat yerden kaçmasını sağlayacak dostluluklar kurar. Ardından karar alma günü gelip çatar - hayatına sahip çıkabilme şansı için her şeyi riske atacak mıdır?

Patricia McCormick’in, Nepal ve Hindistan’da yaptığı araştırmalara dayanarak bir çocuğun dilinden kaleme aldığı bu çarpıcı roman, gerçek olsa da akla hayale sığmayan bir dünyada, yaşam mücadelesinden zaferle çıkan bir kızı okuyucuyla tanıştırıyor. Lakshmi, bize masumiyeti, hüznü, trajediyi, mücadeleyi ve mutluluğu yeniden tarif ediyor.

Satılık, Amerika’da yüz binden fazla satmış ve “Ulusal Kitap Ödülü“ finalisti olmuştur.

Yazarın Notu:
Her yıl yaklaşık 12.000 Nepalli kız, aileleri tarafından bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde Hindistan’daki genelevlere seks kölesi olarak satılıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tahminine göre, dünya çapında her yıl yaklaşık yarım milyon çocuk, seks tacirlerinin mağduru oluyor.

Satılık için yaptığım araştırmalar esnasında, çok sayıda Nepalli kızın uzak köylerden alınarak Kalküta’nın genelevler bölgesine götürüldüğünü öğrendim. Ayrıca, kızları genelevlerden kurtarıp onlara tıbbi destek sağlayan, mesleki eğitimler veren ve onları topluma yeniden kazandırmak için çaba harcayan yardım ekipleriyle de görüşmeler yaptım.

Ama kuşkusuz en dokunaklı ve etkileyici olanları, genelevlerden kurtulan kadınlarla yaptığım görüşmelerdi. Bu genç kadınlar, birçok insanın, “tarif edilemez bir dehşet,“ olarak ifade ettiği şeyi yaşıyorlar. Ama bu durumu yüksek bir sesle dile getirerek, oldukça asil ve cesur davranıyorlar.

Bazılarının hikayesi, ülkenin en ücra köylerini kapı kapı gezerek iyi bir iş sözü veren yabancılarla evlerini terk eden kızlara, gerçekte ne olduğunu anlatıyor. Bazıları da, Nepal ve Hindistan sınırda devriye gezen kişilerin, ailesinden ayrı yolculuk eden genç kızları nasıl kaçırıldıklarını anlatıyor. Ve de bazıları da, kendilerini 300 dolar gibi bir paraya satan babaları, ağabeyleri, kocaları ve amcalarıyla mahkemede nasıl yüzleştiklerini.

Bu kitap, bunca acıya göğüs geren bu genç kadınlar onuruna yazılmıştır.
Bu ürünü 191 kişi görüntüledi.
Ürünü Oyla:
Tüm ürün yorumları listeleniyor.
Sırala: